Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Mylochromis guentheri

Ciklider - Malawi - Haplochromis

Guenthers mylochromis/haplis

Vetenskapligt namn
Mylochromis guentheri
Tidigare namn
Haplochromis guentheri
Cyrtocara guentheri
Familj
Cichlidae
Handelsnamn
Guenthers mylochromis/haplis
Ursprung
Malawisjön

Skötsel i korthet

Kött- och allätare (främst små ryggradslösa djur). Lämpligt akvariebasfoder är smått fryst foder kombinerat med torrfoder.
I Malawisjön återfinns denna art oftast över sandbotten på 5-10 meters djup.
Alla malawiciklider är maternala (honan) munruvare. Denna arts honor ruvar ca. 3 veckor och varje kull brukar innehålla ca. 60-100 yngel. Ynglen är relativt små. Arten är i akvarium revirhävdande och hanarna bygger grunda lekgropar mot en sten.
Ett lämpligt akvarium skall innehålla en del gömställen med större grottor, men skall även ha en fri yta med sandbotten (finkornig). Arten kan hållas ihop med andra malawiciklider, men man bör undvika att hålla den ihop med mycket små fiskar.
Hanarna har en ljust blå grundfärg med en gulaktig buk, medan honor och unga hanar är ljust vitgula med ett brett svart band på kroppen som löper från stjärtfenans bas fram till huvudets övre bakre del.
Foto 1 visar en hane
Foto 2 visar en hona
Foto 3 visar ett par.

Har du mer information om arten? Skicka gärna information till oss så uppdaterar vi artbeskrivningen

Skicka information

Övriga arter i släktet












Annons