Mitt första Diskusakvarium
Kollaps
X
-
Det är lugnt Pia vi vet ju att du har ett guldhjärta och ligger på ett rejält plus i livets karmajakt
Lämna en kommentar:
-
-
Reflektioner i glaset även denna gång, lovar skärpa mig till nästa gång. Fast vad gör väl det över lite matningsaction då varenda kotte lämnar sitt revir för att istället övergå till total kaos
Lämna en kommentar:
-
Ja det där med handsittande är nog bra. Du vill ju ha mulm på botten och gissar att det tar en del månade för karet att hinna med att anpassa sig till de belastningar denna förmultning för med sig inledningsvis. När väl karet anpassat nedbrytning mm. till karet så tror jag du har en krockkudde i Globens storlek mot obalans i karet. Då TaaDaa har du Bryzellat karet färdigt så att säga
Lämna en kommentar:
-
Ja det har verkligen hänt en del i karet och även med mitt tänkt. Funderat en hel del just på detta faktiskt. Och varenda gång jag sitter och reflekterar över min och karets resa så kommer jag att tänka på Ingers uppmaningar om att nu får du lugna ned dig, dags att sätta sig på händerna ett tag och låta fisk och kar stabilisera sig, har nog haft lite svårt att lyssna just på det örat
.
Roten är nyinköpt sedan igår så den flyter som en kork, glasen fungerar som sänken
Lämna en kommentar:
-
Vi andra håller ju masken Pia. Nu har du ju förstört allt. Vi har sagt att det är snyggt jö....Lämna en kommentar:
-
tänk vad ditt kar har utvecklats till, till det så mycket bättre och finare enligt mig, på denna tiden som du har haft det
och hur ditt tänk har förändrats kring fisken och karet, har du tänkt/reflekterat på det?
Men.... Va i sjutton har du glasen där i för?
Lämna en kommentar:
-
-
Tack för härliga inspirationsfilmer. Skall fundera vidare på hur jag utvecklare karet vidare i den riktning jag söker.Dessa Dicrossus foirni är vildfångade rariteter, och jag satte dom i en 50x50x50 cm kub för att kolla hur de skulle utvecklas, innan jag drog ner dom i ett 540.
Här är en "yngelperiod", där ek- och catappabladen hade multnat ut/bort och jag för tillfället inte hade några nya att stoppa i.
https://www.youtube.com/watch?v=G9TglorufBALämna en kommentar:
-
-
Bra tips tack, tänkte göra en kortare film under kvällen nu när vattnet klarnat efter gårdagens övning.Jättefint Tommy. Snyggt, krispigt. Sedan blir karet "plattare" när man filmar lite ifrån sidan pga att man "ser" rutan. Filmar du exakt rakt framifrån och kan få bort ljuset kring så djupnar karet direkt. Nu får man andra referenspunkter som stör i hjärnan.
Alternativt gör en tai-chi-filmning och rör dig mjukt som en Kuhliiål med kameran så nära att karets detaljer inte syns. Kör du sedan rörelsekorrigering på YT så blir det sköna glidningar.
Det är inte alla av oss som har modet att utrusta våra kar med accessoarer typ glas
Lämna en kommentar:
-
-
Dessa Dicrossus foirni är vildfångade rariteter, och jag satte dom i en 50x50x50 cm kub för att kolla hur de skulle utvecklas, innan jag drog ner dom i ett 540.
Här är en "yngelperiod", där ek- och catappabladen hade multnat ut/bort och jag för tillfället inte hade några nya att stoppa i.
Lämna en kommentar:
-
Lämna en kommentar: