Jag kan tycka att tetror är lite "långtråkiga" men har verkligen klickat med denna fining! Har ett litet stim på 5 just nu och planerar att utöka till runt 20, så att de fyller ut mitt 250 liters. De är lika enkla som andra tetror men är så mycket snyggare! De är glupska, nyfikna och verkar tycka om att visa upp sina fina fenor. De busar och "dansar" för varandra och inspekterar allt och alla i akvariet. På håll ser de nästan ut som ögon som simmar runt!
när jag följde akvariehandlaren råd! 14 st simmar i mitt kar. tilläggas till fakta texten att honorna förutom röda fenor oxå har en rödaktig nyans på kroppen - man kan nästan tro att det är en annan art.
Konstigt nog är det många som får enbart individer av det ena könet (hände även mig -första omgången var bara hanar) - så kolla upp när du handlar att de verkligen ser olika ut i påsen! Bör inte vara färre än 10 - det är så vackert när de spelar för varandra.Tycks bli lite blekare när de blir gamla dock.
Köpte 10st Fantomtetror här om dagen som jag har i mitt 100-liters, och måste säga att jag tycker att det e en av dom snyggaste tetrorna som finns. Mycket trevlig fisk som härjar runt i hela akvariet. Skall nog köpa 10st till mitt 300-liters också!
Har startat upp mitt första akvarium 84 l.
I fredags flyttade 10 glada fantomer in i akvariet. 6 hannar och 4 honor. Alla verkar må bra och det är roligt att se hur de intar sitt nya hem.
Ja, de är helt enkelt stiliga när de glider omkring i karet i ett litet stim på fem..
Måste ha fler, då blir det ännu vackrare!
Jag har ett antal svarta fantomtetrer och är riktigt nöjd med dem och mina hanar är mycket svartare än de på bilden. Köper hellre svart fantomtera än sorgmantel tetra på grund av den riktigt svarta färgen
Radera din kommentarDetta är en riktigt trevlig fisk! Den är på många sätt BASIC och väldigt rolig att se på när hanen imponerar på honan, genom att simma runt henne. Enligt min helt egna smak, så tycker jag att den är haj liknande till utseendet. Har åtta styck hittills och det kan bli ett par till!!!
jag har fantomtetror och har haft länge, jag har två par. Två hanar och två honor. Dom är mycket fina. Dom leker och visar upp sej för varandra hela tiden. Dom är inte så färgglada men ändå trevliga och fina fiskar.
Hyphessobrycon amandae
Hyphessobrycon amapaensis
Hyphessobrycon anisitsi
Hyphessobrycon bifasciatus
Hyphessobrycon columbianus
Hyphessobrycon eques
Hyphessobrycon erythrostigma
Hyphessobrycon flammeus
Hyphessobrycon griemi
Hyphessobrycon haraldschultzi
Hyphessobrycon heliacus
Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Hyphessobrycon heterorhabdus
Hyphessobrycon jackrobertsi
Hyphessobrycon loretoensis
Hyphessobrycon megalopterus
Hyphessobrycon metae
Hyphessobrycon myrmex
Hyphessobrycon nigricinctus
Hyphessobrycon notidanos
Hyphessobrycon peruvianus
Hyphessobrycon piranga
Hyphessobrycon pulchripinnis
Hyphessobrycon pyrrhonotus
Hyphessobrycon robustulus
Hyphessobrycon rosaceus
Hyphessobrycon roseus
Hyphessobrycon socolofi
Hyphessobrycon sweglesi
Hyphessobrycon takasei
Hyphessobrycon wadai
Hyphessobrycon sp. 'Muzel red cherry'