Mitt första Diskusakvarium
Kollaps
X
-
Det blev helt klart bättre med större kar, många fina färger dina diskusar har. Hur ser skötseln av karet ut för dig nu? -
-
Vackert kar och vackra Diskusar. Och vilken lycka att dina fiskar har fått vara friska
.
//IngerLämna en kommentar:
-
Den här filmen är ca två månader gammal men det har faktiskt inte förändrat sig ett dugg. Vallen växer och jag klipper det är väl det ända som förändras.
Lämna en kommentar:
-
Ja verkligen. Känns som jag hittade hem när 720 karet kom på plats. Fanns plötsligt inte längre något behov av att hela tiden utveckla karet, att hela tiden justera för att få till den visionen jag hade bakom pannbenet men som defacto var teknisk omöjlig att åstadkomma helt enkelt eftersom karet var för litet (något jag då själv inte insåg). Nu är min vision på plats, det blev precis som jag tänkt mig och Cupidosarna blev som en extra bonus.
Att jag dessutom att den turen att under hela min resa fått ha starka och friska djur har ju inte gjort det sämre.Lämna en kommentar:
-
Att jag dessutom att den turen att under hela min resa fått ha starka och friska djur har ju inte gjort det sämre.Lämna en kommentar:
-
Kul att höra nyheter om ditt kar Tommy. Trivs du alltjämt med dina diskusar?Lämna en kommentar:
-
Jag har funderat på vad du har tagit vägen Tommy, kul att "se" dig igen.
//IngerLämna en kommentar:
-
-
Saltnanot rullar också på bra. Såväl fisk som korall mår prima. Jag gör i praktiken ingenting med det karet mer än att byta vatten sådär varannan vecka. Så experimentet med att köra ett salt low tech får man säga varit framgångsrikt.
Vad som däremot är lite knepigt är att jag inte alls noterat att du skrivit i tråden, får inte längre några aviseringen. Hade självklart svarat dig tidigare annars. Kollar upp det med en gång.Lämna en kommentar:
-
Hur går det Tommy?
Har inte sett dig i inlägg på länge och du har inte skrivit här på länge och jag (och säkert många andra) undra ju hur det går med det stora karet och fisken samt saltkaret.Lämna en kommentar:
-
Var länge sedan jag skrev så varför inte en kort uppdatering.
Egentligen finns där inte mycket att skriva om eftersom karet lunkar fram i stilla takt. Tanken jag hade med karets inredning, olika zoner etc har fungerat väl. Gör inte så mycket mer än att klippa Valle när den växer till sig lite för mycket samt byta vatten. Har under en tid gått i tankarna att även stänga ned CO2 systemet för att se om det verkligen behövs, karet skulle i så fall köras helt utan några som helt tillsatser eller teknik mer än filter/pump och doppvärmare.
Har de senaste veckorna gått från två till ett VB i veckan och kan inte se någon som helst påverkan på karet. Testkör ett tag till med observanta ögon för att kanske permanenta detta. SÅ himla skönt med ett stort kar med massor av filtrering och ett väl fungerande inredningstänk, stabilt som bara den.
Lekparet leker fortfarande regelbundet men det blir aldrig sprattel, har heller ej än kunna identifiera boven till varför äggen försvinner men det ger sig tids nog.
Nästa vecka har jag planerat utökning i karet med en grupp Biotodoma Cupido vilket för mig är en ny art så det skall bli superspännande. Möjligen så kommer det hem även ytterligare ett gäng pandor.
Även saltnanot tuffar på bra, ett jättekul litet projekt som jag varmt kan rekommendera.Lämna en kommentar:
-
Lämna en kommentar: