Announcement
Collapse
No announcement yet.
Diskus & annat
Collapse
X
-
Vattennivån är några millimeter för hög egentligen, mittenstaget på karet hamnar någon millimeter under vattenytan vilket kanske inte är helt optimalt. Men det går kankse justera lite sen om man orkar men tycker nog inte det är något problem än.
Leave a comment:
-
Här är systemet igång och pumpar 2000 liter i timman. Det bubblade ljudet som hörs är från karet som står precis mitt emot, dess svampfilter, och brummandet är nästan uteslutande luftpumpen till dessa svampfilter.
Leave a comment:
-
Originally posted by HWH View PostMånga tycker ju det är för varmt för corydoras i ett diskuskar?Det är inga som helst problem. Skulle säga att Corydoras är den perfekta kompisen till diskus och det är väl just därför det är vansinnigt många, om inte alla, som kombinerar cory med diskus.
Leave a comment:
-
Originally posted by HWH View PostÄh, de tunga grabbarna här drömmer och väntar ju ett helt år innan de får till det. Så en månad är bara småpotatis. Har du bestämt vad du ska ha för fiskar?
Leave a comment:
-
Äh, de tunga grabbarna här drömmer och väntar ju ett helt år innan de får till det. Så en månad är bara småpotatis. Har du bestämt vad du ska ha för fiskar?
Leave a comment:
-
Haha ja men jag har väntat på detta i en månad, börjar bli tråkigt.
Leave a comment:
-
Undrar om mina växter kommer imorgon, med lite tur kanske.. Känns som att jag vill börja flytta i fisk och få igång filtret men vill inte göra det innan jag planterat helst.
Leave a comment:
-
Originally posted by Einarsson View Posthttp://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx
The Herbie method can quiet down your aquarium drain and eliminate microbubbles. The guide includes helpful diagrams and explains each component.
Typ allt du behöver veta om hur man drar rören.
Leave a comment:
-
Ska verkligen sätta mig in i det då det hade varit en riktigt bra lösning för ett av våra kar
Leave a comment:
-
Själv ufnder jag lite på nu hur jag ska rikta utblåset innan jag limmar fast den vinkeln...
Leave a comment:
-
Originally posted by Mu(sic) View PostJag tror att jag ska ta och försöka sätta mej in i hur en sump fungerar. Det börjar faktiskt kännas lite intressantBuild the world famous "Bean Animal" silent and fail-safe aquarium overflow system. No noise, no adjustment, no floods. A truly set and forget setup that makes the Durso and Stockman style of standpipes obsolete! Build your own today!
The Herbie method can quiet down your aquarium drain and eliminate microbubbles. The guide includes helpful diagrams and explains each component.
Typ allt du behöver veta om hur man drar rören.
Leave a comment:
-
Jag tror att jag ska ta och försöka sätta mej in i hur en sump fungerar. Det börjar faktiskt kännas lite intressant
Leave a comment:
Leave a comment: