Mitt första Diskusakvarium

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg

  • Inger H
    svarade


    En mycket läsvärd tråd startad av Maths (C90)

    //Inger

    Lämna en kommentar:


  • Webo
    svarade
    Ibland kan det ju också vara bra att ha lite press och stress för att fixa en grej så man får gjort en hel del så man blir klar med det eller man kan få koncentrera sig på annat efter det är klart.

    Sen har jag väl för mig att du inte heller är typen som vill gå och hålla på länge med en sak utan vill få det gjort. har fått det intrycket innan i dina inlägg. Jag är lite så att jag vill få det gjort och sedan kan man fixa finliret lite då och då när det liksom har mognat till och man har fått lite distans.

    Det blir nog bra och det ser ju redan bra ut. Så lite mera finlir så är den hemma.

    Lämna en kommentar:


  • Bluewing
    svarade
    Mitt första Diskusakvarium

    Löser nu detta eminenta inlägg sippandes Nikkas whisky All malts (billig för att vara japansk, god för sitt pris) och njuter av ditt språk, Tommy.
    Kul att du är nöjd med Lido med turbo [emoji4] Jag tycker ditt kar har det som jag anser är en vacker och typisk Tommy-stil. Snyggt är bara förnamnet. Ska bli intressant och kul att få följa ditt kommande Apistogrammaäventyr. När det gäller din fjäril så tänker jag kanske att det hela är lätt hänt. Fiskar blir lätt sjuka även i en optimal miljö. Hoppas att det landar bra med henne.

    Men håller med Inger om att karet är alldeles för lövfritt. Löv är ju grunden till uttrycket I Löööv Jo, vilket innebär att det är nyckeln till kärlek inom karets ramar så att säga med en symbolik som bara en lätt whiskydimmad hjärna kan tänkas uppskatta [emoji6]
    Senast redigerad av Bluewing; 17 January 2015, 08:19.

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    Toppen, tack Inger, gillar konstruktiv feedback som detta. Det är ganska "bösigt" under och bakom roten, ganska mycket utrymme under roten, men du har rätt, här kan jag göra mer.

    Lämna en kommentar:


  • Inger H
    svarade
    Om jag nu skall vara lite petig Tommy på din snygga inredning gällande Apistogramma, så saknar jag en del inredning längs bottenregionen. Det som jag syftar på är en massa eklöv, smårötter/pinnar, som är placerade lite huller om buller, så kallad "kaosinredning" lite låga växter (cryptocoryner). Apisar gillar skarpt att smyga runt bland lite lägre växter, pinnar och löv

    //Inger

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    Ömsom vin, ömsom vatten.
    Det går upp och det går ned i akvaristikens värld, övertygad om att det är något som varenda akvarist på denna planet kan skriva under på.

    Vår dag blev just så, några motgångar, några framgångar. Frågan är man skall inleda med det positiva för att inte börja gnälla det första man gör eller om det sköna skall lämnas till slut för att sätta en positiv känsla på det som förhoppnings kommer efter denna lilla text? Jag väljer nog det sistnämnda.

    Efter en intensiv och vad jag skulle vilja benämna som en framgångsrik arbetsdag så kommer jag hem till synen av att en fjärilshona gömmer sig flämtandes under en Anubias. Det blir matning ganska omgående i karet men det visar hon tyvärr inget som helst intresse över. Min älskade sambo tar fram växtpincetten och petar fram henne försiktigt och kan snabbt konstatera att hon är både svullen om magen och orkeslös. Blir ganska nedstämd över det jag ser samtidigt som jag funderar kort över det jag tänkta skriva lite kort om här på Zoopet igår. Satt nämligen igår kväll, efter det att karet släckts, och våndades lite över att jag inte riktigt hade koll på diskuskaret, att alla tid de senaste dagarna gått åt för att hinna blir klar i tid med 120 karet, hade helt enkelt en svag känsla någonstans långt nedan i maggropen att allt inte var hundra. Frågan som dök upp nu var om hennes hälsotillstånd hade försämrats snabbt eller om jag borde reagerat på någon form av avvikande beteende redan igår eller förgår.

    Efter en kort handlingsförlamning så bestämde jag mig för att testa lite behandingsmetoder, troligen fallerar jag fullständigt men det är min övertygelse att om jag inte gör något alls ja då är hon snart borta, så försöka det måste jag. Troligen är det försent men hoppet är det sista som överger människan.

    När de gäller diskuskaret i stort så verkar alla andra invånare att må prima men jag är fortfarande inte kompis med växternas algutveckling. Har här gjort några smärre justeringar som jag hoppas kan ge effekt. Det vet jag väl om en vecka eller så.

    Om vi nu skall fortsätta med de lite mindre roliga sakerna så fick vi tyvärr igår kväll även beskedet att våra nya VF vänner tyvärr inte levererats som planerats utan fel fisk hade levererats, givet utan att genom ordet fel antyda att de som faktiskt levererades på något sätt skulle vara fel, det var bara inte vad vi tänkt oss (eller beställt). Förväntad leverans är nu istället onsdag nästa vecka.

    Men nu slut på allt gnäll, jag tror faktiskt att det någonstans var meningen att VF leveransen skulle bli försenad. Det blev nämligen stress in i det sista, långt in på senkvällen igår för att göra karet färdigt med kokning av stenar, byggnation av stenrös och grottor samt justeringar i planteringen. Faktum är att pumpen fick jag bytt först idag. Så även om karet har varit igång ett bra tag så får nu även de sista förändringarna en chans att sätta sig innan nykomlingarna kommer.

    På temat pump så är det bara att ännu engång tacka blåvinge för tips, bytet till Powerhead 1000 känns helt rätt, nu har karet en vettig cirkulation vilket var synd och säga att det hade innan.

    Som sagt så har det gjorts en hel del med 120 karet de senaste veckorna och igår kokades det stenar för fullt och ett stenrös konstruerades bakom och under rot och kvistar, nu bör det finnas massor med sköna grottor och gångar som våra kommande familjemedlemmar kan få njuta av. Hoppas verkligen dem kommer trivas i denna miljö, känns lite nervöst att ha lite mer krävande kompisar i ett så enkelt kar.

    Vad tycker ni om det, kan det nu vara redo för dess nykomlingar?

    Klicka på bilden för större version

Namn: DSC_1968.jpg
Visningar: 1
Storlek: 203,6 KB
ID: 2165670

    Nu avslutar vi denna akvaristiska dag för ett gott glas vin framför någon form av tvådimensionell visuell underhållning.

    Önskar eder alla en supertrevlig helg!

    Lämna en kommentar:


  • Einarsson
    svarade
    They should get a room!

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    En benämning på vårt gula fjärilspar som inte vore felaktig är onekligen produktiva rackare. En ny omgång möjliga framtida fjärilar bevakas för fullt på samma plats som tidigare

    Lämna en kommentar:


  • HeidiH
    svarade
    Jag förstår att det känns speciellt! Man sliter upp dem från deras rötter och självköart villan göra allt för att de skall trivas hemma hos sig. Det känns som det är lite svårare med vildfångade..

    Skickat från min GT-I9100 via Tapatalk 2

    Lämna en kommentar:


  • tonpet
    svarade
    Tycker inte det finns nått fjantigt i detta. Tycker det låter helt underbart och förmodar du väntar. Skall bli intressant att följa. Och med det karet .... Så kan det inte bli annat än lyckat. Väntar på bilder och fortlöpande inlägg. // Tony

    Skickat från min GT-I9100 via Tapatalk 2

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    Nu kommer säkerligen eventuella läsare av denna tråd tycka att jag är lite fjantig (eller mycket), fast å andra sidan så lär det väl inte vara första gången om jag tänker efter.

    Under kvällen så har fortsatt putsning på 120 karet gjorts, snart känns det redo att ta emot de långväga immigranterna som vi skall få förmånen att husera.

    För de flesta av er så är väl detta inget märkvärdigt alls, varken arten eller det faktum att de är vildfångade, men jag måste faktiskt erkänna att tanken på att det mot slutet på veckan skall flytta in några Apistogramma som faktiskt kommit till världen i någon djungelflod i Sydamerika känns stort på något sätt.

    Inte bara ger det en känsla av att detta faktiskt är riktiga fiskar, självklart så är alla andra fiskar vi har också riktiga men jag kommer inte på något bättre sätt att förklara det på just nu, men det ger också en känsla av att här har vi ett ännu större ansvar över att dessa varelser verkligen får det så bra som möjligt här hemma hos oss.

    Som vanligt så är jag inte riktigt nöjd ännu så ytterligare några justeringar kommer att behöva göras innan dom flyttar in men i det stora hela …

    Klicka på bilden för större version

Namn: DSC_1952.jpg
Visningar: 1
Storlek: 223,2 KB
ID: 2165623
    Senast redigerad av Tommy Vestlie; 12 January 2015, 21:51.

    Lämna en kommentar:


  • Wiie
    svarade
    Vad blir de för roligt??

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    Fick ett mail ikväll, kanske är nu sista pusselbiten till 120 karet snart i hamn

    “Jag tar hem några till fredag denna veckan, de är i storlek 2-3cm och de är Vildfångade, tror att det blir svårt att se könsskillnad, men vi får se när de kommer”

    Lämna en kommentar:


  • Tommy Vestlie
    svarade
    Ursprungligen postat av tonpet
    Mycket fint, ni e så duktiga på inreda era kar. Men en fråga Tommy....
    På första bilden längst till vänster, vad är det för gren/träslag? Den med lite vita prickar på.
    Tack, kan det vara ormhassel du tänker på? Finns att köpa på bland annat Plantagen och Hornbach. Den sistnämnda visade sig vara betydligt billigare, gav 25kr per kvist

    Lämna en kommentar:


  • tonpet
    svarade
    Mycket fint, ni e så duktiga på inreda era kar. Men en fråga Tommy....
    På första bilden längst till vänster, vad är det för gren/träslag? Den med lite vita prickar på.

    Lämna en kommentar:

Arbetssätt...