Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Hippichthys spicifer

Övriga fiskar

Indisk/brun kantnål, svartbandad sötvattenskantnål

Vetenskapligt namn
Hippichthys spicifer
Tidigare namn
Syngnathus spicifer
Familj
Syngnathidae
Handelsnamn
Indisk/brun kantnål, svartbandad sötvattenskantnål
Ursprung
Allmänt spridd i östra Afrika, södra Asien och Oceanien.

Skötsel i korthet

Köttätare (främst små ryggradslösa djur). Kräver i akvarium levande foder som små kräftdjur av olika slag. Man kan testa med smått fryst, men den tar sällan detta.
Återfinns i sin naturliga miljö i grunda kustnära vatten.
Vid leken häftas äggen fast vid hanens buk där han sedan ruvar dem. Äggen kläcks efter ca. 36-48 timmar.
Ett lämpligt akvarium skall ha fint grus eller sand som bottenmaterial och gärna en del salttåliga växter. Vattnet måste vara av bra kvalitet. Den accepterar såväl söt-, bräck som saltvatten, men trivs absolut bäst med en salttillsats (minst 1-1,5 g/L).
Arten är mycket fredlig och den skall bara hållas ihop med mycket fredliga arter som dock inte bör vara väldigt små (sådana äta upp).
Det är svårt att se skillnad på könen men hanen är något mer högryggad, samt har en mörkare bukregion.

Har du mer information om arten? Skicka gärna information till oss så uppdaterar vi artbeskrivningen

Skicka information

Övriga arter i släktet












Annons