Announcement
Collapse
No announcement yet.
Akvariestugan
Collapse
X
-
Lite kul att Mats som "inte kan något om växter" börjar skriva om olika sorter Anubis. Tror att han har "mörkat" lite genom åren...Med goda idéer är det som med svamp; där man hittar en finns det ofta flera
http://www.youtube.com/user/c90368
/Maths
Comment
-
Originally posted by Munin View PostJag kanske har missat men vad går det för invånare i baljan för tillfället, riskerar det kanske att bli 1000 platys?
Har man inte tittat några sidor bak i tråden (förkovrat sig om karets innehåll och sett alla bilder...) så skall jag med glädje återge vad som aktuellt 720-kar innehåller; tre st. "Golden nugget"-malar, tre st. "Häxmalar", cirka 40-50 st. Corydoras panda-malar, sju - (plus flera yngel av dessa) Bilbukar, en (tynande) grupp Apistogramma paulmuelleri, cirka 40 st. Kolglödstetror, och - närapå tusen Indianplaty... (samt en hel del nya, spännande inredningsdetaljer - nya rötter, växter och grejer).
Platymässigt, kan jag känna, finns utrymme att utverka en "bytesplan" med den lokala Z-shopen att byta - "fisk mot mat"... (har funkat tidigare - kommer att funka fortsättningsvis också).
Comment
-
Originally posted by c90368 View PostLite kul att Mats som "inte kan något om växter" börjar skriva om olika sorter Anubis. Tror att han har "mörkat" lite genom åren...
När det gäller trädgårdens olika växter och träd tycker jag själv att jag har hyfsad koll. Jag kan beskära träd och, så att säga, förvalta en blomsterrabatt - men akvarievärldens mer delikata växter kräver nog en utpräglad spetskompetens - något jag saknar.
Comment
-
Jag har ju faktiskt kollat en hel del sidor bakåt i tråden, men dels är mitt minne inte det bästa och dels är det mycket information att ta in, nästan lika mycket som det är grenar i baljan! Funderat på att hiva i någon större krabat eller är det enbart småfisk som gäller(det är förvisso vad jag föredrar men så har jag ju inte heller en balja som lämpar sig för mycket annat). Tack för genomgången hur som helst!
Comment
-
Originally posted by Munin View PostJag har ju faktiskt kollat en hel del sidor bakåt i tråden, men dels är mitt minne inte det bästa och dels är det mycket information att ta in, nästan lika mycket som det är grenar i baljan! Funderat på att hiva i någon större krabat eller är det enbart småfisk som gäller(det är förvisso vad jag föredrar men så har jag ju inte heller en balja som lämpar sig för mycket annat). Tack för genomgången hur som helst!
Mitt svar till dig var skrivet med glimten i ögat - men, som alltid, är det svårt att förmedla "ton" i text.
Jag tycker att det är kul att gagga på om vad som händer i stugan. Nu skall jag försöka få till lite nya bilder.
Småfisk gäller!
Comment
-
Originally posted by Nando View PostNu har det varit tyst i stugan i tio dagar. Det är nio för många...
Nu börjar gavlarna arta sig, men det skall till lite mer småpill. Det ligger en fin hög med trämaterial som jag skall fundera kring.
Jag kan dock dra in en liten bild på burken, tagen för ett par dagar sedan, så får du se hur det ser ut just för tillfället.
Comment
-
Originally posted by Nando View PostJätteläckert! Gavlarna blev ju toppen
Som du ser har jag fyllt på lite för mycket vatten vid senaste vattenbytet, så den där jädra ramkanten syns högst upp vid bakrutan.
För att inredningen skulle synas hyfsat på bilden fick jag dra på MH-belysningen, det är annars mycket mörkare längst bak i karet - ungefär så som på dina senaste bilder på ditt kar.
När det är ljust ute blir det svårt att få till vettiga bilder, men det får duga denna gång.
Comment
-
Originally posted by Sleaper View PostSer riktigt gött ut i det karet nu. Det enda som stör lite är dom tunna grenarna längts fram (som ser lite knotiga ut), om man nu skall kritisera. Teskedarna är säkert bara tillfälliga gäster.
Teskedarna är, mer eller mindre, ständiga gäster då det placeras Squash/Zucchini till malarna på dessa. När jag tar ordentliga bilder plockar jag ur skedarna.
Hur som helst - kul att du gillar grejerna!
Comment
Comment