Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

L183, blå antennmal, skäggmunsmal

Vetenskapligt namn
Ancistrus dolichopterus
Tidigare namn
Hypostoma punctatum
Xenocara dolichoptera
Familj
Loricariidae
Handelsnamn
L183, blå antennmal, skäggmunsmal
Ursprung
Brasilien: Rio Negros flodsystem i norra Brasilien

Skötsel i korthet

Växt- (främst alger) och allätare. Tar en del alger i akvariet, men detta kan bara fylla en liten del av artens näringsbehov så därför behöver den grönfoder och detta kan gärna kompletteras med en del frysfoder..
Den blå antennmalen är en mycket svårodlad substratruvare som leker i grottor. Den är noggrann i sitt val av lekgrotta och ynglen (ca. 40-125) är svåra att dra upp. Hanen vaktar äggen. För odling krävs surt och mjukt vatten. Arten importeras ofta 8-10 cm stor och är då redan könsmogen, men i naturen och vid gynnsamma akvarieförhållanden blir de betydligt större.
Den är framförallt nattaktiv. Fredlig, men revirhävdande mot hanar av samma art. Hanarna utvecklar huvudborst, som är speciellt kraftiga under lekperioden.
Den kan hållas ihop med andra survattensarter. Akvariet skall innehålla många gömställen, gärna i form av rötter och stenar. Mjuka rötter är nödvändiga eftersom de behöver ett tillskott av cellulosa i kosten.
Vanlig Ancistrus sp. säljs i handeln ofta felaktigt med namnet A. dolichopterus. Den senare har ljust blå till vita prickar, samt en vit söm ytterst på rygg och analfenan.
L183 blandas också ofta ihop med L071, L181 och L249, men den förstnämnda bibehåller de vita kanterna även när de blir äldre, vilket de andra inte gör. Ett annat kännetecken är att L183 har 8-10 mjuka fenstrålar i ryggfenan, medan de andra har 7 (någon enstaka gång 8).

Har du mer information om arten? Skicka gärna information till oss så uppdaterar vi artbeskrivningen

Skicka information

Övriga arter i släktet












Annons