Bra fisk i bra storlek ligger på runt 500:-/st och uppåt...mindre billigare fisk är inget att köpa, mycket jobb och större risk att det går åt pipan.
Allmänt meddelande
Kollapsa
No announcement yet.
Akvariestugan
Kollapsa
X
-
I'm Baaaak! Jag hade lätt kunnat gå in här vid 04.30-tiden då jag kom hem - men det var en lugn kväll - jag är ju fortfarande vrålförkyld, så på ölfronten var det trögt, faktiskt - och sängen lockade mer än zoopet.
Var ute i stugan nu och kollade läget. RT-paret har kvar sina yngel och de blå har en fin "sprattelhög" på konen - gôtt läge med andra ord!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Mats Bryzell Visa inläggLite lördagsgodis!
Japp! Dessa bilder och lite röd-vindruvs-dricka i glasetoch lite tittande på mina kar så är kvällen fullständig
/PIA
Jag är medlem i NCS - föreningen för dig som tycker om ciklider!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Mats Bryzell Visa inläggLite lördagsgodis!
Mvh Simon720 l med 2 st Hypostomus soniae.
105 l med VF Poecilia reticulata.
Kommentera
-
fan va fort ynglena växer..ser man nu på RT plattisarna!!
härligt!
Är detta den första leken Efter att du bytt till vit bakgrund hos blåparet?
blir riktigt spännande nu med hur ynglena klarar sej...Vad ska man ha en "guldfiskskål" till?
kasta skålen! alternativt använd den som rymdhjälm när du nångång leker astronaut
Ursprungligen postat av SimonSaysBakaI skolan fick jag lära mig att det Karrokaja som skapade jorden. Antar att hon blev less på sina fiskar
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Mats Bryzell Visa inläggLite lördagsgodis!
Jag körde ofta med målat på insidan just för att slippa spegeleffekten. Problemet med det är att man alltid undrar om färgen skall släppa något gift. Det skall bli riktigt kul att se hur det går med kullen på konen.
Romen på roten ser dock helt fantastiskt ut!You cant see the future if you don't know the history.
"Bättre lite skit i hörnen än ett rent helve"
Riktigt namn: Bo Torgny Persson. Kallas även Bosse
Kommentera
-
Ursprungligen postat av ansjo Visa inläggBra fisk i bra storlek ligger på runt 500:-/st och uppåt...mindre billigare fisk är inget att köpa, mycket jobb och större risk att det går åt pipan.You cant see the future if you don't know the history.
"Bättre lite skit i hörnen än ett rent helve"
Riktigt namn: Bo Torgny Persson. Kallas även Bosse
Kommentera
-
Ursprungligen postat av bossep Visa inläggDet där med vitfärg är nog ganska fullt i fan tror jag, speciellt med dina argument!
Jag körde ofta med målat på insidan just för att slippa spegeleffekten. Problemet med det är att man alltid undrar om färgen skall släppa något gift. Det skall bli riktigt kul att se hur det går med kullen på konen.
Romen på roten ser dock helt fantastiskt ut!...
/Anders
Medlem i NCS - givetvis!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av ansjo Visa inläggMålat på insidan? Måla glaset på utsidan är ganska vanligt, men insidan...
Edit: Jag provade med ljusfärg med Malawi men de blev riktigt bleka då speciellt rödzebra. Men det är ju stor skillnad på Discus och Malawi!Senast ändrad av bossep; 2011-04-16, 19:37.You cant see the future if you don't know the history.
"Bättre lite skit i hörnen än ett rent helve"
Riktigt namn: Bo Torgny Persson. Kallas även Bosse
Kommentera
-
Ursprungligen postat av bossep Visa inläggHur stora tycker du man skall köpa? Min erfarenhet var att det var enklare med relativt små och unga exemplar.
Jag har aldrig sett snygg diskus som är uppväxta från små ex och har gått i ett sällskapskar och där slutresultatet ser bra ut. De får ofta stora ögon i förhållande till kroppen, blir ofta mindre i storlek, konstig form och börjar ofta leka i alldeles för tidig ålder/storlek.Ursprungligen postat av bossep Visa inläggJa om man målar insidan slipper man reflexer. Kanske inte så vanligt men jag kom på att man kunde göra det i odlingsburkar efter att ha byggt plywood och cement burkar och aldrig hade problem med skuggboxning i dessa. Jag målade helt enkelt glasen med epoxy färg.
Edit: Jag provade med ljusfärg med Malawi men de blev riktigt bleka då speciellt rödzebra. Men det är ju stor skillnad på Discus och Malawi!/Anders
Medlem i NCS - givetvis!
Kommentera
-
Härliga yngelbilder!
Hoppas du får upp ett "lagom" gäng yngel som du kan dela med dig av åt folk.180l Sällskap:
http://www.zoopet.com/akvarium/akvarium.php?NR=648
60l Asien:
http://www.zoopet.com/akvarium/akvarium.php?NR=663
Kommentera
-
Ursprungligen postat av ansjo Visa inläggRunt 10-12 cm. Ju mindre desto mer problem att få upp dem i storlek och bra form/utseende. Är det sedan ett inrett kar är det mer eller mindre bortkastade pengar att köpa mindre diskus.
Jag har aldrig sett snygg diskus som är uppväxta från små ex och har gått i ett sällskapskar och där slutresultatet ser bra ut. De får ofta stora ögon i förhållande till kroppen, blir ofta mindre i storlek, konstig form och börjar ofta leka i alldeles för tidig ålder/storlek.
Klarade sig silikonet då? Många färger reagerar med silikonet och med läckage som svar...
Färg. Ja den fastnar inte på silikon. Jag tejpade oftast glaset om jag la bred fog och sedan lite halvdålig tejpning av silikonet. Resultatet blev oftast lite flagand färg från skarvarna men aldrig lekage. Kanske jag hade tur?You cant see the future if you don't know the history.
"Bättre lite skit i hörnen än ett rent helve"
Riktigt namn: Bo Torgny Persson. Kallas även Bosse
Kommentera
Kommentera