Allmänt meddelande
Kollapsa
No announcement yet.
Akvariestugan
Kollapsa
X
-
Ursprungligen postat av Inger H Visa inläggSorry Mats för "intrånget" i din tråd, fast jag vet ju att du bara tycker det är kul.
LoGeek och Swamp: jodå, jag har haft en CO2-anläggning för ett antal år sedan, men kan säga att det inte funkade så bra. Den tekniska delen av min hjärna liksom fattas.
Jag vill ju att det ska fungera ändå i mina kar, så lättsamt som det nu bara går.
Swamp: vad är det för sorts substrat/soil du pratar om som permanent sänker PH?
//Inger
Finns även lite DIY sätt, såsom torv... Inget jag testat dock.
Kör själv med ett lager Red Bee under sanden och har då minskat PH med 0,5-1. Har dock Göteborgsvatten då svänger lite hejvilt mellan mätningarna...
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Inger H Visa inläggGulle dig Mats som tar dig tid att skriva som du gör - dessutom till mig.
Vet, att du inte alls har några regler, förutom dina egna, som hos dig funkar perfekt.
Yngel eller inte, för mig spelar det nog inte så stor roll egentligen, men fiskarnas lek - och allt runt omkring den gillas ju såklart.
PH-värdet som jag har, visade sig inte alls störa fiskarna som jag hade på något vis, men växterna tog stryk, trots att jag hade valt växter med omsorg för att passa in.
Har så jädrans svårt att ha kar utan växter - så på den vägen är det...
//Inger
Om du nu inte vill köra igång med Logeeks finfina Co2-tips, så är ju javan annars lätt att få snurr på.
Kolla på mitt Neanderthal-kar som är så low-tech att hela forumet får spyreflexer.
Ett enda sketet lysrör sköter ljusruljansen - lätt som en plätt!
Jag började med tre små plantor, en på vardera höger- och vänstersidorna och en i miten, med planen att täcka hela övre delen på bakgrunden - som nu är täckt.
Inte en endaste alg har dykt upp heller... Det är ju självaste Fan också, jag vill ju ha rötterna översållade med urtjusiga tofsalger, men dessa algjuveler lär väl inte dyka upp i mitt kar i vanlig ordning.
Kommentera
-
Hmm, för mig är det tvärtom, mina Microsorium brukar inte ta sig nå't vidare (de jag har nu ser dock ok ut), däremot så växer tofsalgerna som ogräs, och medan de kan se rätt snygga ut på en del rötter, så är det mindre kul när de täcker växtbladen. Men att javan trivs hyfsat, som nu, behöver inte hindra tofsalgerna, som jag sett i ett av mina kar. Javan växte och täcker roten den sitter på, men javan är i sin tur om inte översållad med tofsalger, så i alla fall rätt skäggig. Har funderat på om jag kanske har för starkt ljus för ormbunkarna."You can fight like a krogan, run like a leopard, but you'll never be better than commander Shepard" (Miracle of Sound)
Min profil
Mitt galleri
Kommentera
-
Mats, dina bilder på javan är ju bara så underbara. Men all denna java, som jag har köpt genom åren funkar bara inte hos mig. Du skickade jättefina windelöv till mig för några år sedan, minns att jag inte ville posta bilder på hur dom bara gick ner sig.
//Inger"Felix qui potuit rerum cognoscere tempus" - Lycklig är den som förstår händelsers orsaker.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av LoGeek Visa inläggTofsalger är vanligast om man kör co2, och beror ofta på svajig co2/pH.
Mats, är ormbunkarna alltid delvis över vattnet eller tog du bilderna under vattenbyte?
Tofsalgerna är ju så snygga - men jag får sluta hoppas på dessa då.
Vissa av bilderna är tagna vid vattenbyte, men många blad ligger strax under och vid vattenytan när karet är fyllt.
Senast ändrad av Mats Bryzell; 2017-04-01, 17:47.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Inger H Visa inläggMats, dina bilder på javan är ju bara så underbara. Men all denna java, som jag har köpt genom åren funkar bara inte hos mig. Du skickade jättefina windelöv till mig för några år sedan, minns att jag inte ville posta bilder på hur dom bara gick ner sig.
//Inger
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Shepard Visa inläggHmm, för mig är det tvärtom, mina Microsorium brukar inte ta sig nå't vidare (de jag har nu ser dock ok ut), däremot så växer tofsalgerna som ogräs, och medan de kan se rätt snygga ut på en del rötter, så är det mindre kul när de täcker växtbladen. Men att javan trivs hyfsat, som nu, behöver inte hindra tofsalgerna, som jag sett i ett av mina kar. Javan växte och täcker roten den sitter på, men javan är i sin tur om inte översållad med tofsalger, så i alla fall rätt skäggig. Har funderat på om jag kanske har för starkt ljus för ormbunkarna.
Kommentera
-
-
Ursprungligen postat av Mats Bryzell Visa inläggKanske är det för mycket ljus, men jag är fel gubbe att svara på det. Kanske någon som är bra på växter kan gå in och tala om hur det funkar?
"You can fight like a krogan, run like a leopard, but you'll never be better than commander Shepard" (Miracle of Sound)
Min profil
Mitt galleri
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Shepard Visa inlägg
Ja, vad jag förstår gillar Microsorium inte starkt ljus.
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Faltaren Visa inläggGrymt snyggt kar. Länge sen jag skrev här
Kul att du tittade in!
Kommentera
-
Ursprungligen postat av Faltaren Visa inlägg
Stämmer. Mina har alltid blivit som finast med lite ljus. Inget co2 och typ ingen näring.https://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=159029
Nr 11.. Infinity 153, 900 l blivande SA.
Kommentera
Kommentera