du kanske rentav tänkte på "Slöjstjärt" när du skrev guldfisk.
Denna fisk:
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=1203
men den ska också ha minst 120 liter.
Det finns ingen fisk som trivs i 7 liter, tro mig. Även ett 15 liters är svårt att få en bra balans i. Vill du ha fiskar som trivs, blir vackra och lever länge så ska du satsa på minst 60 liter, helst över 150 liter!
Det blir mycket enklare i längden, man får mindre problem och det är lättare att få en bra balans i vattnet och en bra miljö för fiskarna. Många zooaffärer försöker sälja väldigt små akvarier till nybörjare, men det är verkligen ingen bra idé. Dessa personer får en massa problem med döende fiskar och tröttnar helt på akvariehobbyn, när dom kunde ha köpt ett lite större akvarium och ha haft roligt.
Lycka till om du väljer att köpa ett större. I så fall finns det mycket information här på Zoopet om hur man gör när man startar upp ett akvarium.