Miliimli skrev:Neontetror "väntar" inte yngel, utan lägger rom :) Att de leker i vanliga akvarier är inte jätteovanligt men däremot blir det inte något av romen eftersom de både är grymma på att äta rommen och så kräver den väldigt speciella förhållanden för att utvecklas. Så du kan säkert ha sett den äta yngel men det var nog garanterat av någon annan fisk isåfall.
Gillar de vatten med ph 4 ?Det är rejält surtMiliimli skrev:Du kan nog lugnt räkna med att det var något annat, såvida du inte har ett pH på ca 4 i karet och att du haft det totalt nermörkat en tid :p Du kan se att honorna är romfyllda när dom blir ordentligt runda om magen.
Kopierat från trådenMiliimli skrev:För att rommen ska befruktas och utvecklas krävs det ganska extrema variabler, finns mer att läsa i denhär tråden: http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=150225
Berserken skrev:Kopierat från tråden
Idag kör jag igång.
Planen för dagen:
-Rengöring odlingskar
-Rengöring plastnät
-Rengöring prylar till torvfiltrering
-Fixa torvfiltrerat osmosvatten med ph 5-6 och 25 grader
-Mörklägga lekakvariet
-Köra igång litet innerfilter i ett av de etablerade akvarierna.
-Flytta över lekpar ikväll eller imorgon
JLi skrev:Det är klart att neontetror är romrövare med det skulle inte vara helt unikt om det blev kvar till ett yngel.