Jodå, jag tror nog att två palettpar kan gå i 200-liter. Det du skall tänka på är att få en liten grupp som är jämbördiga, så att det inte är en stor biffig hane och en liten, t.ex. Du kan fråga i affären där du köper dom om det finns möjlighet att kanske få kunna lämna tillbaka två stycken om det skulle bli så att ett dominant par fullständigt tar över - och i ett sådant fall inte räkna med pengar tillbaka, utan kanske någon burk mat eller liknande.
Jag förstår helt din oro över att fiskarna skall döda varandra och att det skall bli en oskön stämning i karet - men ibland måste man våga testa lite och se vad som händer. Det går aldrig att förutse vad som kommer att ske, speciellt inte med ciklider som uppvisar en mängd olika beteenden i olika situationer. Det kan vara så att om du köper fyra palettciklider så är det inte nödvändigtvis så att det bildas två par automatiskt - men palettciklider är ganska "lätta" och det kommer troligtvis att bildas åtminstone ett par ganska snabbt. I ett sådant läge kan man låta ett par etablera sig och bilda sina starka band - och vill inte det andra "paret" gå ihop så får man helt enkelt plocka ur dessa efter ett tag, och då är det ju skönt om zoo-affären kan tänka sig att ta tillbaka dom.
Uppstart av karet; Planera och visualisera hur du tänker dig att karet skall se ut. Den här delen av akvaristiken är nästan den roligaste och mest spännande tycker jag. Du kan möblera i karet ett tag utan vatten i, flytta runt stenar, rötter och grejer du vill ha i karet. När du har en hyfsat färdig plan kan du fylla klaret med vatten och börja placera ut växter, dra igång filter o.s.v. Det är ju alltid så att man vill ändra och "möblera om" i sitt akvarium - och det kan ju vara käckt att göra detta i början, så mycket det bara går - då det inte är fiskar i karet ännu. När man har introducerat fiskarna är det bra om man låter karet vara ifred i största möjliga mån - men små justeringar måste man såklart göra, ingen fara med det!
Vattnet, ja, hela miljön i karet är upphängt på balans - man skapar alltså en pytteliten värld som skall ha en biologisk balans som i mesta möjliga mån skall efterlikna naturen, i all sin komplexitet. Detta är mer eller mindre omöjligt, men man kan komma en bra bit på vägen genom att skapa ett litet biologiskt kretslopp, ett kretslopp där en god bakterieflora tar hand om de naturliga processerna - det handlar om att bakteriologiskt bryta ner och bygga upp - och någonstans måste denna process starta. Var? Jo, i filtret! Här har du så att säga hjärtat i det lilla minisystemet. Men ett filter som bara drar runt tomt vatten fungerar inte, man får helt enkelt starta upp karet med lite "skitfisk" - tåliga fiskar som kan motstå den storm av obalanserade kemiska strukturer som uppstår i startfasen. I otaliga trådar på forumet beskrivs de ämnen som uppstår då de första fiskarna introduceras - bland annat den så, för många, skrämmande nitrit-spiken - sök här på zoopet och nätet om information om detta!
Guppy är en bra "skitfisk" - det är tåliga fiskar och tycks i de flesta fall inte ha ont av att "ta hand om nytt vatten". Dra i en liten grupp guppys, typ 6 stycken och låt dessa gå och grisa i karet några veckor. Då får filtret chans att bygga upp en nyttig bakteriekultur som bryter ner och skapar kemiska ämnen som är viktiga för ditt akvarievatten. Det finns även medel man kan blanda i vattnet för att hjälpa till och påskynda startcykeln - fråga i zooaffären. Här gäller det alltså att ha lite tålamod - vi talar veckor, inte dagar - då karet skall "gå in sig". Sedan spelar det inte så stor roll vilka fiskar du börjar med - men tetrorna kan ju vara en god start (vilka du nu väljer ur listan som du skrev - jag tycker att alla dessa är fina - du väljer!) - dessa simmar runt i karet och gör sin grej, vattnet blir bättre och bättre - du gör dina regelbundna vattenbyten och matar dina nya fiskar ytterst sparsamt.
Sedan brukar det uppstå lite algväxt och då kan ju Ancustrusarna få göra sitt jobb, att käka alger och böka runt. När du ser att detta funkar fint är det dags att introducera Paletterna - o.s.v.
Ja, du märker säkert att jag skriver lite övertydligt i slutet - men det är bara för att visa att om man tänker lite förnuftigt, tar det lugnt och har lite is i magen så är akvaristiken inte så jättekomplicerad - men, allt som tycks vara enkelt har en komplicerad grund och uppbyggnad, men det är inget som hindrar att man lär sig detta efter hand.
Lycka till nu - och njut av planerandet, du skall ju faktiskt skapa en liten miniatyrvärld - det är inga dåliga grejer det!:)