Announcement

Collapse
No announcement yet.

Scalarer i ett 540 liters kar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Hej Maria! Kul att du gillar mina kar! Har aldrig haft Kerritetra tidigare men tycker också att de är fina. Mina har dock inte färgat ut jättemycket men är vackra ändå.

    Comment


      God Jul Zoopetvänner! Hoppas ni får en härlig jul och att ni håller er friska!

      Comment


        Originally posted by Nando View Post
        God Jul Zoopetvänner! Hoppas ni får en härlig jul och att ni håller er friska!
        Dito!

        Comment


          Originally posted by Nando View Post
          God Jul Zoopetvänner! Hoppas ni får en härlig jul och att ni håller er friska!
          God Jul till dig med Nando och till vänner som fortfarande finns kvar på Zoopet


          //Inger
          "Felix qui potuit rerum cognoscere tempus" - Lycklig är den som förstår händelsers orsaker.

          Comment


            Tack stefanr och Inger!

            Idag har jag varit på Akvarielagret med yngsta dottern och fyllt på med lite fisk! Köpte en liten grupp Boliviansk fjärilsciklid, ett par Grön bågfensciklid och några Guppys. Bolivianer var de första cikliderna jag testade för ca fem år sedan så det ska bli roligt att återbekanta mig med dem.

            Comment


              Inser nu att jag gjorde bort mig i fråga om de gröna bågfenorna. Man bör inte spontanköpa fisk man varken haft tidigare eller läst på om. Var egentligen ute efter ett par ap. borelli att ha i dotterns guppykar. Några sådana fanns dock inte inne. Fick förslaget om gröna bågfensciklider istället. När de varit i karet några dagar märker jag dock att hanen ger sig på guppyhanarna. Så kan jag naturligtvis inte ha det. Paret får gå i ett annat, större kar, istället. Förhoppningsvis kommer inga fler fiskar till skada och vid ev. lek finns dessutom bättre med plats för hanen att undkomma den då aggressiva honan (ja, nu har jag läst på). Dum miss från min sida…

              Comment


                Dubbelpost

                Comment


                  Glömde skriva vilket kar bågfenorna flyttades till. Det blev mitt ”Storkar” på 570 liter. Där bör de kunna gå och göra sin grej utan att någon kommer till skada.

                  Comment


                    Click image for larger version  Name:	FC4ECED4-6250-4FFF-AB33-11AFD133C9A5.jpg Views:	0 Size:	407.8 KB ID:	2438015 Click image for larger version  Name:	866E544E-6067-4CD1-8AF6-7E2EE704BD00.jpg Views:	0 Size:	465.4 KB ID:	2438013 Click image for larger version  Name:	03906715-E0CA-4391-AD79-F55B52380063.jpg Views:	0 Size:	323.3 KB ID:	2438012 Click image for larger version  Name:	2E9907CC-77C1-473D-9590-6FEF68E207DD.jpg Views:	0 Size:	326.4 KB ID:	2438011 Några bilder från Guppykaret.
                    Attached Files

                    Comment


                      Gott Nytt År!

                      Comment


                        Här duggar uppdateringarna tätt ! Nu är det iallafall förskola i yngsta dotterns guppykar. Hon är väldigt nöjd över alla små!

                        Comment


                          Originally posted by Nando View Post
                          Glömde skriva vilket kar bågfenorna flyttades till. Det blev mitt ”Storkar” på 570 liter. Där bör de kunna gå och göra sin grej utan att någon kommer till skada.
                          Hur går det med bågfenorna? En fisk som jag tycker har blivit lite bortglömd. Har haft både gröna och bruna varianten och är bara positiv till den, förutom när hannarna jagar varandra till döds.
                          Med goda idéer är det som med svamp; där man hittar en finns det ofta flera
                          http://www.youtube.com/user/c90368
                          /Maths

                          Comment


                            Det går bra, tack! De är väldigt fina i all sin enkelhet och honan får, som du säkert redan vet, ett häftigt mönster när hon är i lektagen. Jag har inte sett några yngel av dem än men förhoppningsvis kommer det. Har bara ett par så det finns inga artfränder av samma kön för dem att jaga.

                            Comment

                            Working...
                            X