Ja det får man sannerligen hoppas
Diskus & annat
Kollaps
X
-
-
Kommentar
-
Jag ser stora möjligheter här Einarsson
Kommentar
-
Vme gör inte det ;D men får vänta på lite värme så jag kan gå ut på baksidan och bygga. Köpa hem en jäkla massa 2tum4 och gå bananas.
Men kan ändå inte gå helt nuts, det är ändå en del jobb med vattenbyten, vatten som jag dessutom måste betala själv från och emd nu då det inte ingår i hyran etc. :<Kommentar
-
Men en sak i taget! Imorgon går lasset av fisken. Så det ska packas i många påsar och sen snabbt brumma över till nya lyan och i med dom i ett barbottnat kar med svampfilter bara. Sen får man se vad som händer därifrån, det står ju bara på golvet nu så sen någon gång måste jag även flytta fisakrna för att kunna lyfta upp det karet från golvet etc. Men får ta det när jag orkar, flytten i sig kommer nog suga tillräckligt mde kraft ur mig. Och som sagt måste ju vädret bli "byggvänligt" också.
Har ju beställt ny bil också som ska betalas om någon månad eller två, plånboken blöder.
EDIT; för er som kanske kommer undra så kommer bilen se ut såhär, det är iaf färdigt.Senast redigerad av Einarsson; 29 January 2015, 21:15.Kommentar
-
Vattenbytena är inte så tungt om rummet har vatten indraget och avlopp i närheten , jag byter manuellt i hobbyrummet och där finns i nuläget 7 akvarium att byta på , detta tar mig 25-30 att göra + att jag har en skön stol att sätta mig ner med en kall öl och avnjuta det hela efteråtVme gör inte det ;D men får vänta på lite värme så jag kan gå ut på baksidan och bygga. Köpa hem en jäkla massa 2tum4 och gå bananas.
Men kan ändå inte gå helt nuts, det är ändå en del jobb med vattenbyten, vatten som jag dessutom måste betala själv från och emd nu då det inte ingår i hyran etc. :<
Kommentar
-
Hur jobbigt sådana flyttar än är, så passa på att njuta. Finns ändå en tjusning i att göra allt från början.Men en sak i taget! Imorgon går lasset av fisken. Så det ska packas i många påsar och sen snabbt brumma över till nya lyan och i med dom i ett barbottnat kar med svampfilter bara. Sen får man se vad som händer därifrån, det står ju bara på golvet nu så sen någon gång måste jag även flytta fisakrna för att kunna lyfta upp det karet från golvet etc. Men får ta det när jag orkar, flytten i sig kommer nog suga tillräckligt mde kraft ur mig. Och som sagt måste ju vädret bli "byggvänligt" också.
Har ju beställt ny bil också som ska betalas om någon månad eller två, plånboken blöder.
EDIT; för er som kanske kommer undra så kommer bilen se ut såhär, det är iaf färdigt.
Nu är jag ju snart "klar" i garaget och jag tittar tillbaka på allt strul med saknad!
Läcker bil!!!Kommentar
-
Bra val av bil! V40 R-Design med D/Tx?
EKKommentar
-
Ja jag får dra en trädgårdsslang från badrummet runt hörnet och in där, det är inte jättejobbigt, när man väl dragit in slangen och startat hävert så tar man ju alla kar på en gång bara. Sen vänder på vattenflödet och fyller upp alla igen. Jag har faktiskt även tänkt tanken att skaffa en pump och skicka ut vattnet genom fönstret haha, men det är nog inte helt okej egentligen.Vattenbytena är inte så tungt om rummet har vatten indraget och avlopp i närheten , jag byter manuellt i hobbyrummet och där finns i nuläget 7 akvarium att byta på , detta tar mig 25-30 att göra + att jag har en skön stol att sätta mig ner med en kall öl och avnjuta det hela efteråt
Ja jag får ta det lgun med detta och det kommer ta tid, och får ta tid, annars stressar jag ihjäl mig, det får vara lite ofärdigt och konstigt ett tag.
Har ju alltid min kontorsstol som jag ändå sitter i jämt.
Men man kanske borde göra mer som blåvinge och ha en stol till som bara är till för avslappning, så min hjärna kan lära sig förknippa dne stolen med relax, medans min kontorsstol ändå är tätt förknippad med allt annat jag gör i princip. Ett ställe som enbart är till för nervarvning är nog inte fel.
Blir grymt.
Mest taggad på bilen ärligt talat. Men är man bilnörd så. :O
EDIT: På tal om stress ska jag på börja fiskflytten snart. Får hoppas allt går bra.Senast redigerad av Einarsson; 30 January 2015, 09:15.Kommentar
-
Skaffa 2 slangar då kan du tömma ett akvarium sedan gå vidare till att tömma nästa medans du börjar fylla på det första osv , halva tiden
Kommentar
-
Lycka till med flytten nu Einar , slit inte ihjäl dig bara.Kommentar
-
Geni.
Men ja, det är jobbigt att flytta men det går nog bra, man är lite mör i kroppen dock när man burit saker en hel dag.
Dags att börja packa fisk! Har inspekterat karet på nya stället (har ståt sen igår och bubblat) och allt ser bra ut så nu kör vi.
Kommentar
1900Liter Diskusvatten 
Kommentar