Ytterfilter: hur stort?

#1 - 27 augusti 2004 14:24
Min tilltänkta ciklidtank är på 260liter. Hur stort behöver ytterfiltret vara för att ge en ordentlig filtervolym? Jag har ett akvarium stående som är på 20 liter. Räcker det, eller kan det vara värt att gå upp några liter (har åtminstonde rum med ett 60 liters under min akvariebänk... ).

En annan fråga om ytterfilteret, är det meningen att man ska stopp aner en dränkbar pump i sjävla akvariet som utgör ytterfiltret? Undrar mest hur man sköter utsuget och utpumpningen tillbaka till karet för att få bra cirkulation och fart på vattnet.
#2 - 27 augusti 2004 14:41
Du menar sump inte ytterfilter.

Om du ska ha en sump så rekomenderar jag ytavrinning och en pump som pumpar tillbaks vattnet från sumpen till akvariet och därmed eleminerar risken att det rinner ut mer vatten än vad som pumpas in.
#3 - 27 augusti 2004 19:45
den risken kan man eliminera om man placerar
sumpen över vatten ytan. så slipper man borra
hål och täta och ha sig i akvariet. eller
kan man lösa ytavrinning på annat sätt?

/Baggen
#4 - 28 augusti 2004 12:15
Ytavrinning går att ordna med så kallad ytavrinningsbox:
http://www.saltvattensguiden.se/artikel_visa2.asp?NR=196&KAPITEL=Bygg%20ditt%20egna...

Så slipper man borra.

MVH
Magnus











Annons