Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Yngelkasse hur ser de ut???

Arkiverad tråd – read-only.

Hej:), jag undrar hur en yngelkasse ser ut:confused:, var man plaserar den. Har sökt på nätet men den ända bild jag kan få fram är en förpackning till yngelkassen.
Ser den typ ut som ett transport akvarium (ett sånt där litet i plast) eller? Kan man använda den till flera yngelkullar??:confused::confused::confused::confused::confused::confused:


/CLARIS:D
Hej.
Det ser ut som en rektangulär "bur". Det e gallersidor men hel botten. Sen sätter man en skiljeplatta en bit från botten där yngeln trillar igenom medan mamman e kvar ovanför. När hon ynglat färdigt tar du bort henne & skiljeplattan.
Beroende på hur många yngel som kommit kan man ha dom ett tag i den men det bästa e ändå ett eget yngelkar där dom kan växa till sig.
Yngelkassen placerar du vid ytan i ditt kar.

Lycka till!

Mvh Eva
Här har du en bild på en sorts ynglekasse.

[ATTACH]6112[/ATTACH]

Man lägger bara ner den i vattnet så flter den där.

Tillbaka till kategorin












Annons