Yngel i pump!!

mandan
Banned
#1 - 11 oktober 2008 11:04
Idag när jag skulle göra rent pumpen fick jag mig ett gott skratt-igen.
Där i pumpen låg det ett litet yngel!! Det var ett litet korallplaty-yngel.
Det har hänt många gånger förr men man blir lika överaskad varenda gång.
Nu simmar den runt med sina andra kompisar i en yngelbur.
Har det hänt så för er någon gång?? :D
Guest
#2 - 11 oktober 2008 12:08
OM! :D
Varje vecka rensar jag ur yngel från min juwelpump. Både malyngel och segelfensyngel. Suckar högt varje vecka.

Men för nån vecka sen hittade jag en glasrödfenstetra där. (6cm)
Den måste ha hoppat in (genom en liten springa i topplocket) för att komma åt lite yngel, men blev sen fast.
När jag kom hem så hörde jag bump, bump, bump, från en sönderstressad tetra som ville ut.
Stod sen länge o kliade mig i huvudet på hur han hade lyckats ta sig in där.
Bilagor:
#3 - 11 oktober 2008 12:28
hhhahahha sett en nylon strympa över hålen hhahaha
Guest
#4 - 11 oktober 2008 12:41
jonnyboy87 skrev:
hhhahahha sett en nylon strympa över hålen hhahaha

Så himla svårt att täcka ett helt Juwelpumphus bara..
Och fånga yngel har man ju vant sig vid,:D jag tror de går in för att både få skydd och för att äta, så det hade känts elakt att ta ifrån dom det.
#5 - 11 oktober 2008 12:47
Vi trär på nylonstrumpa på våra innerpumpar där det går yngel men just juwels inbyggda pumpar är knepigare. Vårt problem är att ynglen kan ta sig bakom och under juwelpumpen fast den är silikonad fast. Gjorde en liten gång ner under den men då tog sig den minsta pansarmalen in och åt upp alla yngel :(

Ytterpumpen har vi byggt in insuget i en filterhörna där inga fiskar eller yngel kan ta sig in. Testade att sätta nät från en håv på insuget en gång men då kleggade det igen med det samma.
#6 - 11 oktober 2008 12:49
Anettejt skrev:
Så himla svårt att täcka ett helt Juwelpumphus bara..

Och fånga yngel har man ju vant sig vid,:D jag tror de går in för att både få skydd och för att äta, så det hade känts elakt att ta ifrån dom det.


Vi hade samma i vårt Guppyhotell :).. Där simmade ynglen in och bodde första veckan innan de vågade sig ut till sina hemska föräldrar ;)
Guest
#7 - 11 oktober 2008 12:55
Nina82 skrev:
Vi hade samma i vårt Guppyhotell :).. Där simmade ynglen in och bodde första veckan innan de vågade sig ut till sina hemska föräldrar ;)

:). Ja fast de enda mina yngel oroar sig för är just den som lyckades ta sig in i pumphuset förra veckan. :D
Måste varit lite som "Terror på Elm street" för dom stackarna.
#8 - 12 oktober 2008 11:44
[COLOR=royalblue]Ja jag har haft det ett antal gånger jag också . Rätt roligt är det :D[/COLOR]
#9 - 13 oktober 2008 11:07
Damit, nu fick ni allt upp ögonen på mej, jag
#10 - 13 oktober 2008 11:08
...har ju ett filter som inte rengjorts på ett tag. Kanske är en massa yngel i den :(. Måste hem o rädda snarast.











Annons