Mina akvarier har lyckligtvis varit helt förskonade från sjukdomar de senaste 10-15 åren så mina kunskap gällande mediciner är klart begränsad men så vitt jag vet är Octozin mycket riktigt ett preparat man ofta rekomenderar mot flagellater. Det viktigaste är förmodligen att man sätter in behandlingen på ett så tidigt stadium som möjligt då somliga har beskrivit medicinen som "verkningslös". Det lär finnas kraftfullare preparat men då är det förmodligen praxis att vända sig till en veterinär.
Har du fått flagellater?? Brr!!
JBL har en medicin som heter Spirohexol som jag läst en del om, du vet att botten måste slamsugas va?
Jäkla osis att ryka på sån skit i första baljan..
Herren på Herkules Zoo uppmärksammade att vissa hade lite svullen buk, vissa makgrade och vissa hade vitaktig avföring som "inte ville släppa"
Det är en flagellant sa han.
Att det är ett tidigt stadium vet ja inte. Antagligen inte för vissa fiskar iaf.
De flesta visar inge symptom alls så de kanske inte är lika illa för dem.
Jag påbörjar tredagarskuren idag så får vi hoppas att de funkar.
Jaha nej, jag beskrev dom bara för honom. Han lät som han var ganska säker.
Jag kom dit för att köpa aktivt kol men kom hem med 42 små tabletter i två pillerburkar istället :)
De jag ska behandla är de 10 överlevande Tigerbarberna, den ensamma överlevande Ancistrusen och mina tre Siamesiska Algätare (som aldrig visat minsta lilla symptom)
Räkorna verkar heller inte bry sig om flagellanter...
Dag nummer tre och sista dagen för min Octozinbehandling.
Flera fiskar är knappt igenkännbara längre.
De hade mycke större buk innan. Nu ser de ut som de gjorde innan allt detta hände... tror jag?
Har medecinen så snabb effekt eller är det en illusion?
Hur länge ska jag vänta innan jag kan hissa grön flagga och säga att sjukdommen är borta?
De e lite tomt i karet nu och ja skulle vilja köpa nya fiskar men inte innan ja vet att de e safe...
Köp gärna en backup-kur av samma medicin så att du kan köra en extra behandling om det krävs, men byt vatten före en eventuellt ny kur.
Jag hade inte vågat köpa nya fiskar förrän efter åtminstone två veckor utan nya dödsfall.
Sista dagen på behandlingen idag.
Håller enl föreskrifterna på att göra ett 50%-igt vattenbyte.
Har tagit ut de största dekorationsbitarna och slamsugit all mulm från botten nogrannt.
När vattnet är bytt ska jag vänta minst två veckor utan fiskdödsfall innan jag kan flagga för att faran är över.
hoppas allt går bra
i skrivande stund har en Tigerbarb simmat in i sugklockan till slamsugen.. de andra tittar nyfiket på medans deras kamrat försöker hitta ut :)