Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Vitt bajs trycker i hörn, matvägrande diskus

Arkiverad tråd – read-only.

Har en diskushona som tryckt i ett hörn ett par dagar. I början åt hon men nu äter hon inte. Kommer vitt bajs som är väldigt tjockt, som en tarm. Vad är det som är fel? Vad ska jag göra? Har esha och exit hemma. Temp är nu 30 och salt är i vattnet.
ansjo skrev:
Ajdå, men vi hade lika bra/dåliga svar:p...


Hoppas på bra då...
Ok så esha 2000 och exit hjälper inte?

Sent from my X10i using Tapatalk
Det beror på vad diskusen lider av, men troligen hjälper inte de medicinerna.
Ok. Har bacteriakiller hemma. Måste ha superkiller då med antar jag. Symtomen tyder på flagelatter
Snacka med min handlare idag. Han rekommendera Hexamita för jag reagerat tidigt. Skulle det inte funka rekommendera han superkiller som andra steg. Så nu är Hexamita i vattnet.
Då får väl jag vara motvals då. Tunn vit skit som korvskinn orsakas ofta av flagelater eller mask. Är det däremot tjock vit skit typ fogskum som kommer ut så är det oftast bakteriellt och då hjälper inte hexamita.
Så bacteriakiller i kombination med superkiller är ett bra förslag.
Ok och esha 2000 funkar inte/

Sent from my X10i using Tapatalk
esha 2000 är ett pra preparat men verkar framför allt mot externa sjukdomsalstrare Här är det innre
Ok. Får köra denna kuren nu då. Och bättras det inte blir det super och bacteriakiller.

Sent from my X10i using Tapatalk
Hon är ute och simmar nu :). Hänger med sin hanne. 32 grader i vattnet och 1 dl salt per 100 l.

Sent from my X10i using Tapatalk
Hoppas det löser sig med din firre :)
Tack hoppas jag med :). Äter hon inte idag så blir det bacteriakiller och superkiller som gäller.
Skulle nu medicinen verka så börjar den ofta inte käka direkt, utan det kan ta ett bra tag innan den kommer igång igen...
+1 på Anders.

Det som ska upphöra är vitskitandet och därefter får man försöka att få igång ätandet.

//Roger
Okej men det är tyvärr kvar. Beställer Super och bacteriakiller imorgon så har jag det på onsdag. De andra äter och en till har börjat skita vitt så måste få stopp på skiten. Kör 32 grader nu så det sliter på de andra fiskarna. Har luftpump på dygnet runt.
Så nu bajsar hon normalt igen. Körde i superkiller och bacteriakiller i förrgår. Ringde till bldiscus och fick instruktioner och skäll för jag hällde i salt. "Att salt är bra är jävla skit snack, ska förändra så lite som möjligt.". Då vet jag det om saltet som man läst så mycket gott om :). Verka kunna sina saker den mannen.
Fan får inte rätt på detta. Var en ljusning men nu matvägrar honan och en annan med. Vitt bajs igen. Nu har jag medicinerat 3 gånger med bacteria killer och superkiller. 25g av varje räknat på 500l. Vad göra? Är seras flagellol bra? Har en dos av bacteria och superkiller. Har även haft 29 grader efter instruktion av bengt på bl discus. Men alla behandlingsinstruktioner jag läser så ska det vara mellan 30-32 grader. Har höjt nu för jag hade så högt från början sen sa han till mig att sänka på grund av alla andra fiskar.
Bilagor
Kan även tillägga att bajset är vitt och tjockt.

Sent from my X10i using Tapatalk
När jag läser på bldiscus tänker jag att det kan vara inälvsmask. Hon är rätt tjock över magen och har bajsat vitt idag. Hjälp tack.
Sent from my X10i using Tapatalk
Inte mycket hjälp här än. Skulle uppskatta kommentarer på följande. Jag höjer temp till 32C, har genomluftning igång hela tiden(har jag redan). Kör i 50g super killer och 50g bacteriakiller i mina 500L. Jag har tittat på bilder på mask som hänger ut, tror inte det är mask utan kan nog vara bakteriellt.
En av mina Discusar bajsar också "Fogskum" . Alltså inte tunna vita korvar. Den har också mat vägrat i ett par veckor. Jag har medicinerat med Esha Hexamita och 2 gånger med Esha Ndx.
Men ingen förbättring.
Om någon vet vad som hjälper så skulle jag vara tacksam för svar.
cruzz skrev:
En av mina Discusar bajsar också "Fogskum" . Alltså inte tunna vita korvar. Den har också mat vägrat i ett par veckor. Jag har medicinerat med Esha Hexamita och 2 gånger med Esha Ndx.

Men ingen förbättring.

Om någon vet vad som hjälper så skulle jag vara tacksam för svar.


Pröva Hexamor det funkade bra för en av mina när den var sjuk.
jag tog upp den sjuka och hade den i ett 30 liters kar med en temperatur på 33 grader och medicenerade enligt bipacksedeln. Det tog någon vecka sen var den helt frisk och är än idag. Men har det gått för långt kan det vara svårt att få den frisk igen tyvärr.
Jimmy.P skrev:




Pröva Hexamor det funkade bra för en av mina när den var sjuk.

jag tog upp den sjuka och hade den i ett 30 liters kar med en temperatur på 33 grader och medicenerade enligt bipacksedeln. Det tog någon vecka sen var den helt frisk och är än idag. Men har det gått för långt kan det vara svårt att få den frisk igen tyvärr.


Tack för svar. Jag körde igång med JBL Furanol. Dubbel dos. Ser redan bättre ut. :-) Tur det, en Checkerboard Stendker för 1400 spänn vill jag inte förlora. Ska försöka få igång honom med levande black worms sen. men tack för att du svarade snabbt som sagt.

Tillbaka till kategorin












Annons