Vita,tunna maskar?

#1 - 24 september 2007 23:21
Hjälp! Kan någon hjälpa mig? Såg nu att min ena regnbågsfisk har drabbats av det jag fruktar mest :( Massa äckliga maskar! Har haft denna sjukdomen en gång för flera år sedan och då var den jättesvår att bli av med! Det ser ut som att det sitter massa [FONT=Fixedsys]små,vita tunna trådar mellan fjällen på fisken[/FONT]. Vad är detta och hur ska det behandlas?? Jag har kollat noga på de andra fiskarna och en så länge så ser jag inget på dem.. Tog ur den sjuka regnbågen och ska göra ett stort vattenbyte snart... Hjälp är ju livrädd om mina malar ju! :(:(:(
#2 - 25 september 2007 00:27
Är det kanske Lernae du menar?
#3 - 25 september 2007 09:55
Det bör vara Ankarmask (Lernaea) ja.

Tyvärr något svårbehandlad sjukdom, pga att det inte egentligen är en mask utan ett kräftdjur. Det finns mediciner, men jag har dålig koll på vilka som fungerar bra.
Prata med din zooaffär.

JBL (tillverkare av fiskmedicin, så de rekommenderar förstås bara sina egna mediciner) har detta att säga om lernaea: http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=011_d
Dvs saltbad, mekaniskt bortplockande av masken, och behandling med Furanol för at undvika infektioner i såren där masken satt.

(Jag hade hoppats kunna länka till Pandoras Aquarium, en betydligt större databas över fisksjukdomar, men den verkar vara nere, och Wikipedia hade ingenting vettigt att säga heller.)
#4 - 25 september 2007 10:39
#5 - 25 september 2007 14:57
Tack hörrni! :) Men jag undrar om det är Lernae? De trådar jag ser ser inte alls ut så där...de är mycket mindre! Nu har jag kollat noga på mina nya regnbågar och det verkar vara de som är smittade..faan! :( Om det hjälper något så kan jag säga att i svåra fall så ser fisken "hårig ut" Håren/trådarna är mycket tunna,1-2 mm långa och sitter på ögon,fenor och mellan fjällen.. Är det någon form av hudparasit tro? Behandlar bågarna med sånt grönt medel nu..
#6 - 25 september 2007 17:23
Är de så små skulle det kunna vara hudmask, trematoder (Gyrodactylus el. liknande). I så fall biter nog malakitgrönt (vilket gissningsvis är vad ditt "gröna medel" är), de är mycket lättare att bekämpa än ankarmask.
#7 - 26 september 2007 21:47
Alla utom en regnbåge dog :( Tålde de inte medlet eller vad hände...de började liksom "slemma". Tetra general tonic är det jag hade och det ska ju täcka det mesta väl... Usch vad tråkigt när de dör :(
#8 - 26 september 2007 21:51
Inte kul. Man vill ju oxå veta vad det var om liknande problem dyker upp igen om inte annat
#9 - 27 september 2007 20:19
Om länken funkar så ser det ut såhär på fisken.. http://www.cf.ac.uk/biosi/research/biodiversity/pics/king3.jpg











Annons