Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Vita fläckar på mal????

Arkiverad tråd – read-only.

Eftersom ingen har svarat på sjukdommar och jag behöver hjälp med favvo fisken, provar jag här.
Har tyvärr inte till gång att lägga ut någon bild ,men det finns en i mitt inlägg under sjukdommar ,så kanske någon duktig forumnist kan säga vad den har fått och vad jag ska göra.
Mvh Lee
Lägg till en länk i den här tråden också, har inte läst din andra tråd men handlade den om det här så får du inte skapa en ny tråd om samma sak bara för att ingen svarade i den.
Hej

Det ser ut som svamp men på malar kan också vita prickar se lite ut som svamp eftersom det är en Ancistrus så kan man inte veta helt säkert om man inte tar upp den och tittar på den noga. En Ancistrus ska du max ha ovanför vattenytan i 2 minuter!
Hoppas detta hjälper

//Gurkan
Tack för hjälpen , får väl lyfta upp den och försöka lista ut.
Din Pterygoplichthys gibbiceps har angripits utav svamp som satt sig i infekterade sårskador, den ser ganska undernärd ut så kanske det räcker med att höja vattenkvaliteten genom tätare vattenbyten och att ge den speciell mat i form utav maltabletter...2-3 st dagligen så kommer den att må bättre och förhoppningsvis försvinner då infektionerna.

Mvh Janne
Ska genast mata den mer, har lite problem med att barberna är för j..riga på att sno tabletterna.
Är du riktigt säker på att det är en gibbiceps då den är köp att inte bli mer än 15 cm till mitt 220l.
Om det nu är rätt när bör man i så fall flytta den till ett större akvarie.
Tack för hjälpen Lee
Det är en gibbiceps och den kan blir väldigt lång :)

En väldigt undernärd gibbiceps...!
Bilagor

Tillbaka till kategorin












Annons