Arkiverad tråd – read-only.
Idag när jag kikade lite på min sgelfensmolly hittade jag en slags vit blåsa under hans mun. Jag vet inte om det är jag som varit ouppmärksam och inte sett det innan... ska det se ut så? Eller är det något med honom ? :(
http://img213.imageshack.us/img213/7245/shosho005ob0.jpg
http://img13.imageshack.us/img13/8312/shosho004cs8.jpg
Ingen som vet?:(
Det ser lite ut som svamp.
Prova med salt i karet Molly vill ju ha lite salt.
Svamp kan uppstå vid en skada.
Kolla här på sidan om hur mycket salt du ska ha
Det ser lite ut som svamp.
Prova med salt i karet Molly vill ju ha lite salt.
Svamp kan uppstå vid en skada.
Kolla här på sidan om hur mycket salt du ska ha
Jag har testat det i några dagar nu... fast jag har badat honom i ett annat akvarium med salt.. eftersom mina malar inte tål salt :/ men det verkar inte som att det hjälper så mycket... tar det lång tid innan han blir bra?
Det ska bättra sig ganska fort om det nu är svamp.
Kolla annars med en zoo butik och se om de har nån lösning på problemet
Tveksamt att det är svamp, men en bättre bild krävs nog innan man definitivt kan avgöra vad det är, om man nu kan det;).
Jag har samma sorts vit klump under munnen på min guldfisk, har provat med "lite" havssalt och en 5 dagars kur myxozin, utan någon verkan, jag skulle också vilja veta vad det här är för något