hej jag har ett 100 liters kar med 2 stora skalarer 9 sorgmanteltetror 2 pakistanbotior och en mal (vet inte vad den heter)
och jag undrar om jag kan ha en kampfisk hane där i utan att den blir mobbad av alla dom andra fiskarna..
Jag var tvungen att flytta en kampfiskhona till ett annat akvarium en gång, pga av mobbning mellan kampfiskhonorna. Det andra akvariet hade en skalar som välkomnade henne genom att bita sönder hennes mage, innan jag hann fånga upp henne. Hon dog under natten.
Bara min erfarenhet, dina skalarer kanske är snällare/mättare.
Jag hade mina två skalarer i mitt hundra liters tillsammans med en kampfisk hanne. Mina skalarer är antagligen konstiga, för de har aldrig gjort nått illa åt någon annan fisk. Kampfisken har det gott och är riktigt god kompis med Harald och Frey. Nu har firrarna fått större kar, 180 liters, och dom är riktigt nöjda :D