Vill inte vara i olika inredning

#1 - 10 november 2020 19:30
Hejsan!

Ny med akvarier och fiskar, men sambon har hållit på ett tag.

Jag undrar varför inte mina fiskar vill vara i döskallen och den andra (djur döskallen)
Har Mollys, guppys och neontetra. De bryr sig bara om sin grotta och rötterna.
Undrar om det är något de upptäcker själva eller om man ska möblera om lite då den står lite i (draget). På kanten vid utblåset.
#2 - 19 september 2023 05:06
Jag har ett juwel akvarium som jag rev bort innerfiltret ifrån. Vattenflödet blev så mycket lugnare och fiskarna har börjat använda större del av akvariet att röra sig i. Inget direkt svar på frågan annat än att förhållandena i akvariet påverkar var fiskarna vill vara.
admin
Christian Alfredsson
#3 - 19 september 2023 05:34
Just de fiskarna använder inte grottor eller andra gömställen så mycket. Det kan betyda att de känner sig trygga i akvariet.
#4 - 19 september 2023 10:33
Döskallar och djurkranier är mer för akvaristens skull än för fiskarna.
Kjell Fohrman
Administrator
#5 - 19 september 2023 19:48
Håller med Christian - just de arterna håller sig sällan i grottor. Sedan spelar det ingen roll vilken typ av grotta som man har. Dvs en döskalle hade funkat lika bra som en naturtrogen grotta om det var en liten art som gillar grottor.











Annons