Vill inte ha svävalger

#1 - 22 november 2005 08:19
Vad ska man göra för att inte få svävalger? Någon som kan skriva en lista på några saker man ska tänka på. Tacksam för svar! :)
#2 - 22 november 2005 08:21
[font=Comic Sans MS][color=red]Finns en del skrivet om det tidigare, har du kollat här??[/color][/font]

http://www.zoopet.com/forum/search.php?searchid=362121
#3 - 22 november 2005 09:20


Vad ska man göra för att inte få svävalger?


Undvik ammonium/aurea (krukväxtgödning, hönsskit, fiskskit, övermattning, ruttnande mat, för många fiskar, för renskrubbat filter, dåligt inkört filter, dött filter) och starkt ljus.

För att få grönvatten kan du t ex ha en fisk i en bytta i ett soligt fönster och mata på rejält och krydda med lite krukväxtgödning så har du snabbt en fin grönvattensodling.

Så tänk på att inte ställa akvariet för soligt och ha för mycket ljus, ha inte för många fiskar, mata inte för ofta och ha ett välfungerande filter och gärna glada växter.











Annons