Hehe jaa man vill ju inte att dom ska gå bort :) ungefär hur länge tror ni att dom kan klara sig?
Det bästa är nog att skaffa dem ett större akvarium så fort som möjligt (enligt mig). Vad glad jag blev att du verkar ha lyssnat på oss och vill ge dina fiskar mer plats.
Jag skulle föreslå att du skaffar ett akvarium på minst 100 liter när du ändå ska köpa ett. Jag har platys, och efter att ha studerat mina fiskar så har jag kommit fram till att jag inte skulle vilja hålla ett gäng vuxna platys i 50 liter (även om det står 50 liter i Zoopets artbeskrivning). Hanarna kan vara rätt jobbiga mot honorna och då kan det nog vara skönt för dem att ha ordentligt med plats så att honorna har mer chans att simma undan.
Fast det är klart, skulle man ha extremt mycket växter så tror jag nog att 50 liter går bra ändå. Men då menar jag verkligen extremt mycket växter.