Vilken belysning?

#1 - 1 april 2011 15:25
Ska beställa ett akvarium tillverkat efter egna mått. Måtten är:

Längd: 104 cm
Bredd: 35 cm
Höjd: 60

Hoppas det är i rätt ordning. Jag sitter i vilket fall och letar efter belysning och vet inte riktigt vad jag ska välja. Kollat på både T5 och T8, men det lutar åt T5. De här alternativen har jag kollat på:

1. http://www.pwss.se/product.php?productid=2496&cat=330&page=1
2. http://www.pwss.se/product.php?productid=6551&cat=1039&page=1

Priset spelar ingen roll utan jag är bara ute efter det bästa. Vet inte vilka lysrör som passar till dessa men är intresserad av "hagen power glo" lysrör och har hittat 85 cm lysrör av det märket, passar det till de ramperna jag har länkat till för det första? Räcker ett 85 cm långt lysrör till ett 104 cm långt akvarium?

Har även kollat på:

http://www.pwss.se/product.php?productid=1960&cat=202&page=1

Som är T8. Någon som vet vad jag ska välja? Vill ha bra med ljus men inte för mycket vilket jag har hört kan ge alger? Är de jag tittat på bra? Eller vet ni några bättre som skulle passa akvariumet jag ska köpa? Skulle verkligen uppskatta om någon kunde hjälpa mig. :)

Tack på förhand.
#2 - 7 april 2011 13:56
Ingen som sitter på lite kunskap som kan vara till hjälp?
#3 - 7 april 2011 14:03
för mycket ljus ger inte mer alger. handlar om att få balans i karet. om du nu vill ha ordentligt med ljus vilket jag tycker du ska ha till ett så högt kar. behövs rätt ordentligt för att trycka ner ljuset hela vägen ner. för att växterna ska växa.

nått sånt här kanske? har en liknande till min 70-kub

http://www.pwss.se/product.php?productid=7602&cat=1177&page=1











Annons