Vilken art är det?

#1 - 4 januari 2007 12:03
[FONT=Century Gothic]Jag skaffade mig ett gäng nya tetror (som inte scalaren skulle se som middag) men har helt glömt bort va dom hette. Har letat på nätet men hittar dom inte.:confused: [/FONT]

[FONT=Century Gothic]Dom har (sett från sidan) 3 svarta ränder och är gulaktigt färgade. Enligt fiskhandlarn skulle dom även äta tofsalger.[/FONT]

[FONT=Century Gothic]Tacksam om någon har en susning om vad dom heter..[/FONT]
#2 - 4 januari 2007 12:43
Ja tror jag har kommit på det själv! Smycketetra!!! =)
#3 - 4 januari 2007 12:46
Är det tetra du köpt?
Låter som tigerbarb: http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=208

Är det tetra så kan det vara:
Hemigrammus ulreyi, trebandstetra
Hyphessobrycon heterorhabdus, trebandstetra el. flaggtetra
Nannostomus trifasciatus, trebandad smyckestetra

Dessa artbeskrivningar är endast för goldmedlemmar så du får kolla på nätet om det kan vara någon av dem. Det finns hur många olika sorter som helst, så kan du länka en bild så skulle det vara mycket lättare;)
#4 - 4 januari 2007 12:47
-kaxa- skrev:
Ja tror jag har kommit på det själv! Smycketetra!!! =)

Ah, en massa jobb i onödan[:o] ! Men det var rätt iaf!
#5 - 4 januari 2007 15:25
ansjo skrev:
Ah, en massa jobb i onödan[:o] ! Men det var rätt iaf!


Halloj! Ja ber om ursäkt att du fick slita massa när ja kom på det själv.. [:o] men är man vetgirig så är man, trots att ja satt å leta ett j*kla tag innan ja postade frågan här. Men sen poppade det fram en bild på google å sen den va de.

Nu tror ja att ja har koll på vad alla mina arter heter igen.. :D











Annons