vilka stenar vågar man ta?

#1 - 5 februari 2006 22:27
har ju plockat och kokat mig lite stenar och sedan dumpat i akvariet.
nu vart ju mina firrar sjuka några dagar efter och undrar nu vilka stenar man vågar dumpa i karet.
kan ta en bild på alla om det underlättar för att få svar på om man kan ha dom eller inte.

om det finns någon man absolut inte ska ha så skriv det gärna och hur den ser ut.
återkommer med en bild i morgon.

mvh jocke
#2 - 5 februari 2006 23:15
vissa stenar inhåller metaller o annat som inte är så nytiga för fiskar
Kan va svårt o hitta lämplga och ibland har man otur
#3 - 6 februari 2006 07:40
nåt du inte ska ha är alunskiffer

svarta stenar, platta och får ett rött streck om du drar med en spik eller dyl..
#4 - 6 februari 2006 08:15
du kan ha gråsten, det har jag en stor grotta i =)
#5 - 6 februari 2006 08:56
Du kan ha det mesta i akvariet. Det du bör se upp med är stenar med tydlig metallglans; stenar som ser ut som om de har rejält med rostigt järn i sig; alunskiffer & skarn (innehåller uran & olja! finns mest i västergötland & på öland); samt färska cementklumpar.

Stenar ur naturen som har mjuka rundade former är nästan alltid säkra; de metaller etc de innehöll har lakats ut i tusentals år. Sprängsten (stenar som är mycket kantiga & vassa) är det ofta en god idé att undvika, eftersom de har färska brottytor.
#6 - 6 februari 2006 17:37
tack så mycket alla för dom svaren.

kan man ha marmor i karet?
har hittat mörk nästan kolsvart marmor av en som bearbetar marmor här i närheten.

mvh jocke
#7 - 6 februari 2006 17:43
det höjer väl pH men det kanske är bra för din del?
#8 - 6 februari 2006 17:45
Hur mycket tåler igentligen botten skivan i ett kar.. tex ett 100L?? Är så fruktansvärt sketen att botten ska spricka.. Men sen kollar man på vissa bilder och dom karen är ju nästan proppfyllda med stenar och rötter..?! Ursäkta om jag tränger mig in i din tråd Jocke, men jag tyckte min fråga passar bra in här... Daniel
Bilagor:
#9 - 6 februari 2006 18:14
I mitt 250 liters har jag gott och väl 30 kg sten plus nästan lika mycket grus, och det håller bra... tricket är väl att inte punktbelasta bottenglaset. jag har ett liggunderlag i botten, under gruset som ser till att det inte blir högt tryck mot glaset någonstans på en liten yta.
#10 - 6 februari 2006 18:26
Ok.. Då blir det at prova då.. Det med liggunderlaget låter bra..
#11 - 6 februari 2006 18:27
frigolit är nog ännu bättre, typ 1 cm tjockt. gör den lite mindre än glaset så kan du fylla springan mellan glas och frigolit med sand så att det vita inte syns.
#12 - 6 februari 2006 18:40
frigolit skulle ja tro är avsevärt mycke bättre än liggunderlag då liggunderlag ger sej rätt mycket.

sen när de gäller belastning.
helglasakvarier har tunnare bottenglas än ramakvarier och är således ömtåligare men å andra sidan ska ett helglaskavarie stå så att hela bottenglaset får stöd och då kan man teoretiskt sett ställa 1ton sten på.

ramakvarier är lite annorlunda då bottenglaset hänger i luften men tål en hel del då det ska va rätt grovt.
200x60x60 ska helst ha 12mm.
men går att ge stöd även åt de glaset.
frigolitskiva med lagom höjd eller liggundrlag under men då måste det finnas nåt för frigoliten/liggunderlaget att ta spjärn mot.











Annons