Vilka lysrör?

#1 - 18 oktober 2006 18:05
Vilka lysrör ska jag ha till ett akvarium som är 70 cm högt och är på 350L.För närvarande har jag 4 st lysrör men det är bara vanliga som sitter i taket växterna verkar inte trivas så värst i heller med dem.Någon som har något tips?? (har för närvarande två armanturer med reflektor under)som är där nu:)
#2 - 18 oktober 2006 19:05
Aquarelle är ett bra tips...
#3 - 19 oktober 2006 01:29
Ska man köra med typ 2 st vanliga två stycken lite neon?
#4 - 19 oktober 2006 11:08
Aquarelle och Aquastar är 2 bra lysrör för växterna tycker jag.
#5 - 19 oktober 2006 13:49
I mitt Rio 400 som e 62 cm högt har jag 2 Aquarelle bak o Powerglo+Aquaglo fram. Aquarellen riktigt "trycker" ner ljuset bra ända till botten. P-glo+A-glo e också bra för växter men förstärker dessutom rött o blått mer än aqurellen vilket ger fiskarna bra färg tycker jag. Aquarelle e dyra men håller i 3 år har det sagts till mig. Helnöjd med ljuset.
#6 - 19 oktober 2006 14:41
vilken är skillnaden på aqua-glo och power-glo? De kommer väll från samma tillverkare? Jag tycker mina skalare blir rosa i aqua-glo ljuset.
#7 - 19 oktober 2006 14:58
Vilken watt ska man köra med
#8 - 19 oktober 2006 16:14
solbacka skrev:
vilken är skillnaden på aqua-glo och power-glo? De kommer väll från samma tillverkare? Jag tycker mina skalare blir rosa i aqua-glo ljuset.


Hagen tillverkar glo-rören. Skillnaden på spektra kan du kolla här http://saurama.aqua-web.org/

Vilken watt ska man köra med?
Det beror på rörets längd. Jag har 4x36watt.
#9 - 19 oktober 2006 16:53
Men går det bra att köra 2 st vanliga 25 watts rör och två Aguastar tex?
#10 - 19 oktober 2006 18:46
Jag har ett aquastar,å det ligger på 30w - 90cm
#11 - 19 oktober 2006 18:49
Javisst, men om du med vanliga rör menar varmvita så blir det ett ganska gult ljus, men det är en smaksak, en del gillar det, andra inte. Hur dom e för växter vet jag inte, men du har ju aquastar som täcker upp då.
#12 - 19 oktober 2006 18:55
ovsor skrev:
Javisst, men om du med vanliga rör menar varmvita så blir det ett ganska gult ljus, men det är en smaksak, en del gillar det, andra inte. Hur dom e för växter vet jag inte, men du har ju aquastar som täcker upp då.
Det är såna varmvita som du säger som jag menar.Hade tänkt att köra och handla sådana i morgon aguastar för det vet jag att affären har
#13 - 20 oktober 2006 21:36
Då var jag i väg i dag och köpte ett bara väldigt dyrt tyckte jag 140 kr stycket,hade inte råd med fler skulle haft ett till hade jag tänkt,men det blir väl att man får väl köpa ett till dan efter så låter det bättre i alla fall för vissa familjemedlemmar.Den jag köpte fanns bara i 18W 60 lång men det spelar kanske inte nån roll.
#14 - 21 oktober 2006 14:56
Aquastar och aquarelle är väl bäst till växter, samt att de inte tappar ljusstyrkan så mycket under sin livslängd, men nog fasen tycker jag t.ex AquaGlo ger finare färger på fiskarna. Koppartetrorna glöder mer under AquaGlo-ljuset än under Aquastar.
#15 - 21 oktober 2006 15:54
solbacka skrev:
vilken är skillnaden på aqua-glo och power-glo? De kommer väll från samma tillverkare? Jag tycker mina skalare blir rosa i aqua-glo ljuset.


Aqua Glo ger ett vackert ljus åt det blåa hållet. Gamla rör blir rosa. Kör själv med det röret och det är tyvärr inte långlivat. Power glo eller Sylvania aquastar är samma rör spectralt och ger ett neutralt vitt ljus för ögat.

Finns ju även Philips TLD fullspektrum rör. Om det var tld840 som var bra. De funkar kanon till växterna men ger ett grönaktigt ljus. 965 kanske de hette har jag för mig.
#16 - 21 oktober 2006 16:17
Syrrans kille jobbade på ett zoo och jag lånade hem en hel del rör.. Kom fram till att "Life Glue 2" fungerade bäst och det var som att ta bort glaset mellan fiskarna och beskådaren kändes det som... Men som sagt, det är bara min personliga uppfattning :)











Annons