vilka fiskar kan man ha med kampfiskar?

#1 - 26 juli 2011 00:41
Jag har funderat på att köpa kampfiskar men jag vet inte vilka fiskar som man kan ha med dom ... någon som vet?
Men jag har hört att kampfiskar kan vara ganska tråkiga någon som vet??
Jag har haft fiskar förut också ... för typ 2 år sedan :)

/ Hanna 13 år
#2 - 26 juli 2011 05:31
Väldigt mycket. Gärna mindre fiskar. Sedan finns de de som skulle kunna käka på fenorna som tex tigerbarb men det är nog inte så många. Vad vill du ha?
#3 - 26 juli 2011 07:26
Det finns inte underbarare fisk än kampfisk. Dem är tåliga, roliga, sociala och nyfikna fiskar.

Det du kan ha ihop är särskilt kuhliiål, båda är lugna typer och gnabbar inte med varandra.
All sorts tetra går bra. Harneskmal, pansarmal. Mer står här:

http://no.kampfisk.tk/fiskene-sammensetning.asp

H
är står det mer kort om fisken på svenska:

http://kampfisk.net/

H
är är också ett forum för kampfiskägare/älskare:

http://www.kampfisk.se/

L
ycka till!
Min Berra hälsar
KaOl
#4 - 26 juli 2011 18:56
hmm...skulle nog inte säga all sorts tetra går bra, då iallafall serpatetra biter fenorna.

Vi hade vår med svarta neontetror och corydoras och det gick däremot bra. :)
#5 - 26 juli 2011 19:14
Något du INTE får ha är svarta syklop slöjstjärt! Jag har haft flera olika kamphanar och syklop tillsammans men ingen kamphane har tolererat denna söta slöjstjärt.. Det är nog för att dom är svarta, kamphanen misstar slöjstjärten för att vara en rival! :O :) Så skaffa inte det.. Annars är kampfiskar jätte trevliga och fina, men jag tror att du vet att man aldrig ska ha två hanar i samma akvarie, det slutar nästan altid med att båda dör..
#6 - 26 juli 2011 19:55
Överlag är inte fiskar med stora fenor så bra att ha med kampfiskar, just pga att de kan ses som rivaler eller så blir den stora fenan helt enkelt för oemotståndlig att bita i :p Men de flesta andra fiskar borde gå bra, sålänge de har samma krav på ph och temperatur o dyl.

Någon rasbora skulle kanske vara nåt? Och på bottnen kanske någon dvärgbotia eller kuhliiålarna du redan fått tips om :) Nu är det här bara fiskar från asien, då jag anser det roligare att försöka ordna en så naturlig "biotop" som möjligt för fiskarna (dvs växter och fiskar som kommer från samma område).
Men annars så ja, bara fiskarna inte har stora böljande fenor och är något sånär "snälla" borde det gå bra :)
#7 - 27 juli 2011 17:05
Tack för allas svar!! Jag vet inte om jag ska ha en kampfisk för det verkar inte som om det finns så många fiskar som passar ihop med dom .
Finns det någon annan fisk ni skulle rekomendera?? Svara om ni vill :P
#8 - 3 augusti 2011 18:12
Ang kuhliål så är inte ens det garanterat. Jag tog över en kampfisk som fått fenorna sönderbitna och blivit rejält mobbad av - en kuhliål.

Min har fungerat finemang med neontetror, endlers, siamesisk algätare och ancistrus.

Ska se hur det går med gurami, men det är en chansning..
#9 - 3 augusti 2011 20:29
Min kampfisk lever i god sämja med kolglödstetror. De är jättesöta och verkar inte rädda för honom. Han bryr sej inte om dem. Sen finns det även små körsbärsräkor i samma akvarium. Det funkar oxå. Och en liten ancistrus.
Jag tycker absolut du ska prova med kampfisk, de är jättetrevliga små rackare. Vackra och sociala och nyfikna. Du kommer inte att ångra dej.
#10 - 9 augusti 2011 19:39
Tack svea ! du lädde verkligen mina tankar! Alla hr hjälpt mig jätte mycket nu vet jag exakt vad jag ska ha för fiskar ! :D
#11 - 10 augusti 2011 09:49
Måste säga att kampfiskar inte alls är tråkiga...de är rätt så personliga, och det finns de som t o m har lärt dem göra tricks. Enda som är tråkigt är att de inte lever så hemskt länge.











Annons