Vilka fiskar?

#1 - 21 augusti 2006 08:38
Vilka fiskar skulle passa i mitt stenprydda 110-liters?
http://dumbom.se/upload/P1010445.gif
Hade tänkt att ha malawi-ciklider men det är kanske för litet!

Vill gärna ha en biotop-liknande miljö.

Någon som har tips?
#2 - 21 augusti 2006 08:45
Hej!

Är det skruvvallisneria du har?

Jag håller med om att det mest ser ut som ett akvarium avsett för malawiciklider. Det finns väl små malawis som kan gå i ett litet akvarium, eller? Titta på artbeskrivningarna så kanske du kan hitta något. Eller ställ en fråga i kategorin "afrikanska ciklider".

/Maria
#3 - 21 augusti 2006 08:51
Gjorde just en sökning och hittade några arter av Mbunas som kan gå i 110 l.
Bilagor:
#4 - 21 augusti 2006 09:03
Jag vet faktiskt inte vad växten heter tyvärr :S Men den är inte helgrön iaf. Den har vita streck längs bladens kanter.

Har försökt hitta mindre malawi men det verkar inte finnas. Det finns ju några fina dvärg-ciklider i sydamerika m gen då måste jagöra om hela inredningen. :P
#5 - 21 augusti 2006 09:04
Missade ditt svar. Skall kolla!
#6 - 21 augusti 2006 09:14
[quote=abrakadabrafem]Har försökt hitta mindre malawi men det verkar inte finnas. Det finns ju några fina dvärg-ciklider i sydamerika m gen då måste jagöra om hela inredningen. :P[/quote]

Som sagt, jag hittade några Mbunas........

Nja, hela inredningen behöver du väl inte göra om för att ha sydamerikaner. Du kommer nog långt på att bara sätta i lite mer växter. Och någon liten rot.











Annons