Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

vilka är dom?

Arkiverad tråd – read-only.

hejsan jag har köpt två räkor en hona en hane. de ser lika dana ut fast hanen är mindre de har ett gult sträck längs ryggen,rödaktiga prickar på sidan och är i övrigt nästan genomskinliga. Någon som vet vilka de är? Honan bär på rom under magen hur sköter man ungarna bäst sedan då[:-160]
Det låter som Cardina Japonica (stavning?) som heter amano-räka som handelsnamn. Jag tror inte det är så lätt att få upp ynglen till vuxna då de behöver bräckt vatten som yngel, jag har ingen erfarenhet själv. Honan är stor och hanen liten va? Hanen kommer bli en hona när den växer sig stor. Räkan byter kön när den blir äldre.

Lycka till!
Börja här http://users.skynet.be/caridina-japonica/ så vet du snart det mesta om dem. Grattis förresten... jag letar efter ett gäng att införskaffa eftersom de verkar väldigt trevliga och effektiva.

Det där med könsbyte är väl för övrigt något som vissa djur utveklat en viss kunskap i men det styrs snarast av en brist på representanter av det motsatta könet. Att det skulle vara något åldersbetingat har jag då aldrig hört någon påstå förrut.
Jag har hört (kommer inte ihåg källan) att vissa djur är hannar som små och byter kön när de blir större, detta skall tydligen bero på att överlevnadsgraden är större på de stora och därmed ökar chansen att reproducera sig.
Off topic: Clownfiskar är hannar när dom är små, sedan när dom blir stora och starka så blir dom honor. Om en hanne försöker att bli hona inom reviret så riskerar han(hon?) att bli ihjälslagen. För i clownfiskarnas värld är det bäst att vara hona. Mansförtryck!!!!
MVH
Magnus
Hej! Jag hittade en bra sida om amanoräkan. http://www.akvarieguiden.nu/fiskar/index.html

Vi har sex stycken, och två av de har rom sedan att tag =).

/SaraJohanna

Tillbaka till kategorin












Annons