Vildfångade Metraclima Msobo Magunga

#1 - 30 juli 2019 20:24
:::
#2 - 8 augusti 2019 18:32
Uppdatering.

Dominanta hanen börjar känna sig hemma. Städar lite, talar ibland om vem som bär byxorna i karet. Färgar ut riktigt fint. Börjat intressera sig för honorna. Började med lite frysta Daphnier idag då tillgång på bra levande just nu är begränsat. Det gillade dom.

Intressant beteende är att det är den Mbuna som jag haft som mest går och bökar i sanden. Inte gräver. Käka sand och spottar. Antar den silar sanden från godsaker. Bra. Behövs inga andra dammsugare på botten.
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 8 augusti 2019 18:38
Instämmer - en riktigt snygg mbuna.
#4 - 8 augusti 2019 18:50
[QUOTE=Kjell Fohrman;n2406592]Instämmer - en riktigt snygg mbuna.[/QUOTE]

Lite suddiga bilder.

Dominanta hanen. Rätt mörk och snygga gula kanter på fenorna:
https://www.dropbox.com/s/cu198kcl6xge2ij/IMG_20190808_204417.jpg

En av honorna. Fin gul färg på dom:
https://www.dropbox.com/s/d49qjs324r0gjsi/IMG_20190808_204455.jpg
#5 - 9 augusti 2019 19:22
Uppdatering.

Dominanta hanen färgar ut allt mer och hela tiden. Senaste två dagarna har han haft lekfärg hela tiden. Han är utan tvekan kung i karet. Nu har han även "skakat" sig framför den största fina honan som jag hoppas på ska bli mamma. Det har han inte gjort tidigare. Så det går åt rätt håll.

Får köpa hem någon skumpa och ha redo för fira. För om dessa två leker så kommer det bli grymt fin avkomma med F1:or. Hanen är sjukt snygg. Och honan helt gul utan den minsta missfärg eller skadade fenor.

Blir ett vattenbyte i morgon. Kan hända, men tror dock att honan behöver en vecka till. Kanske nästa helg.
#6 - 16 augusti 2019 23:44
Grymt snygga blir också sugen på dem nu:)!
Jag har redan röd zebra och undra om inte korsningsrisken är ganska stor när röd zebra honorna o msobo honorna är väldigt lika och från samma släkte. Återigen riktigt snygga!!!
#7 - 18 augusti 2019 11:28
[QUOTE=Pop81;n2407121]Grymt snygga blir också sugen på dem nu:)!
Jag har redan röd zebra och undra om inte korsningsrisken är ganska stor när röd zebra honorna o msobo honorna är väldigt lika och från samma släkte. Återigen riktigt snygga!!![/QUOTE]

Det tror jag inte. Röd Zebra är mycket rödare. Msobo är riktigt gula. En sådan korsning tror jag inte du lyckas med. De ska nog vara närmare släkt. Typ samma fisk men från olika delar i sjön som gör att de har olika färger. Det har aldrig hänt mig iallafall. Labidochromis Caeruleus (Golden) finns i många färgvarianter. De vet jag kan korspara sig.

Får jag lek på mina vildfångade så blir det F1 avkomma som nog kommer bli fina. Har honor från två olika sändningar, Så det kan bli både väldigt mörka hanar i avkomman, eller hanar med lite mer blått. Spännande överraskning om jag får lek på dom.

Sen har jag ett 30-tal Saulosi som är 2 cm nu. De kommer också bli riktigt fina. Kanske leverans om en månad. Då bör de vara ca 4 cm. Saulosi blir inte så stor. Sällan mer än 7-8 cm och honorna centimeter mindre. Precis flyttat dom till större kar så de kan växa fortare. Denna fisk leker helst på platta stenar.
#8 - 18 augusti 2019 14:39
Ja saulosin är fin men hanen är alldeles för lik mbamban i teckningen så tror det kan bli lite problem där:/ spännande med msobo hoppas du får dem att leka:)!
#9 - 18 augusti 2019 16:22
Vad kan man få tag på snygga msobo då? I Malmö trakten?
admin
Christian Alfredsson
#10 - 18 augusti 2019 17:21
Jag har haft VF från Msobon och då köpte jag dem på Nols Ciklidhobby. Jag har även haft odlade som varit lika fina.

Här är en bild på just den hanen: https://www.zoopet.com/medlemsbilder/showphoto.php?photo=5991
#11 - 18 augusti 2019 17:44
[QUOTE=admin;n2407172]Jag har haft VF från Msobon och då köpte jag dem på Nols Ciklidhobby. Jag har även haft odlade som varit lika fina.

Här är en bild på just den hanen: https://www.zoopet.com/medlemsbilder/showphoto.php?photo=5991[/QUOTE]

Snygg. Ljusare än mina. Men han har det gula på kanterna som vildfångade brukar ha, men senare odlade generationer tappar. Och snygga äggfläckar. Och fina vita kanter på fenor.

Riktigt snygg. Såna ser man inte ofta.
#12 - 18 augusti 2019 17:47
[QUOTE=Pop81;n2407162]Ja saulosin är fin men hanen är alldeles för lik mbamban i teckningen så tror det kan bli lite problem där:/ spännande med msobo hoppas du får dem att leka:)![/QUOTE]

Ja, det är risk att Saulosin inte färgar ut som den ska. Inget för dig.

Fina Msobo har jag nog aldrig sett i svensk handel. Får jag mina vildfångade att leka kan jag höra av mig om avkomman.

Jag har honor som jag vet kommer ge mörka hanar. Sen har jag honor som jag inte vet vad de kommer ge för hanar. Hanarna var inte tillräckligt utfärgade när jag köpte honorna. Men jag tror de blir lite ljusare. Alla honor kommer bli jättegula.
#13 - 18 augusti 2019 19:08
Oki verkar va lite knepigt att få tag på då, ni får gärna höra av er om ni får nys om några eller får egna yngel ja det är snyggt med kontrasterna ljust mörkt o lite oregelbundna mönster precis i min smak:)! Får se om jag har is kvar i magen o vänta in några fina:)! Jag har ingen bil för tillfället så här lite svårt att ta mig för långt ut på landet. Vet ni vad man kan få tag på snygga ob färgade zebra honor/hanar?
#14 - 24 augusti 2019 13:39
Nu händer det grejor. Byggde en större grotta till den dominanta hanen. Bytte en rejäl del vatten. Höjde PH värdet i samband med vattenbytet och i med salt.

Hanen inspekterar grottan. "Mmmm, verkar okej". Nu får den största honan besöka grottan och "putsa" lite. Det får ingen annan göra.

Hanen skakar för henne för att försöka locka in henne i grottan.

Men honan är inte riktigt redo. Ser inget äggläggningsrör. Men det kan hända saker under bara några timmar.

Alla andra fiskar i karet är uppkörda i en hörna av den dominanta hanen, vilket han inte brukar göra. Koll på sin grotta. Det är definitivt lekaktiviteter i karet nu.

Kanske en extra måltid ikväll och lek kommer under natten eller i skymningen.











Annons