Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Vem äter mina neontetror?

Arkiverad tråd – read-only.

Förra söndagen håvade jag med ett visst besvär upp 34 neontetror+ 2 pristellor ur guppykaret, och flyttade dem till karet med en siamesisk algätare, en pleco och tre guldfiskar samt fem slöjstjärtar.

Första morgonen hittade jag en halv neontetra, den var klart äten på. Inget konstigt, flyttstress tänkte jag. Två dagar senare ser jag några köttslamsor och lite ryggrad under en växt. Hmm, mystiskt.
I går morse tyckte jag att det liksom fattades lite neoner, jo mycket riktigt 15!!! är allt som återstår, och nu på morgonen finns det 12.

Vem eller vilka är det som har festat under veckan, jag kan inte för mitt liv begripa det?
Plecon, siamesen eller guldfiskarna?

Nu åker de sorgliga resterna av mitt fina stim till skolakavariet imorgon, *morr*.
sätter mina slantar på guldfiskarna...de äter allt som går in i munnen på dem.
Det verkar vara dyr guldfiskmat
Hur f*n får mina knubbisar tag på dessa pilsnabba neoner?
När jag skulle få upp dem ur förra akvariet rev jag upp hela inredningen och alla växter innan jag fått fatt på dem, pilsnabba är ett understatement.
Nå, nu får de bo i 10 liters hink över natten, och i morgon bitti börja skolan.
mina slöjstjärtar käkade mina neoner [:(!]
Jo, problemet är löst, det var slöjstjärtarna som var bovarna.
Mumin skrev:
Jo, problemet är löst, det var slöjstjärtarna som var bovarna.


Tjocka å goa? ;)
De kan visst ge sig på människor också

Johanski skrev:
Tjocka å goa? ;)

Ingen aning faktiskt, de är väck från mina akvarier numera. Det är Linapina som numera står för levande foder åt dem.
Det hände samma sak med mig förut. Jag hade köpt 10 nya neontetror och lät dom simma ut i akvariet. Sen började mina palettciklider genast att käka på dom :S Men dom slutade tillslut ;P
Neontetror lever farligt tydligen

Tillbaka till kategorin












Annons