Växtnäring

#1 - 12 januari 2003 12:38
hallå

jag köpte just "JBL PRPFLORA 7 kullor" och jag stoppade genast ner alla 7 kulor i gruset under mina växter. Nu efteråt så började jag fundera på om det var för mycket? Det här var första gången jag använde växtnäring.


/Robslob
#2 - 12 januari 2003 13:24
Sju kulor låter lite mycket, men om du skriver hur mycket växter du har blir det lättare att bedöma.



MSP
#3 - 12 januari 2003 14:28
7 <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> en under varje växt
man jag planerar att köpa flera

/Robslob
#4 - 12 januari 2003 17:09
Det borde ju framgå på förpackningen hur mycket som krävs.

MSP
#5 - 12 januari 2003 17:30
7 kulor består av vanlig grålera. Detta är inte skadligt på något sätt vare sig för fiskar eller växter. Men det kan virvla upp ganska så otäckt när man rotar i sanden tex vid nyplantering. Det kan skapa grumligt vatten i ett par dagar.
MVH
Magnus
#6 - 23 januari 2003 20:55
Har haft lite problem med kaliumbrist och då rekommenderade tjejen i zooaffären 7 kulor. Nu hittar jag inget på förpackningen om att det skulle innehålla kalium. Är det något som finns i leran? Jag har ingen bottenvärme och således ingen vidare vatterströmning i gruset. Kommer rötterna att kunna ta upp näring ändå, eller borde jag använda någon form av flytande näring? Vilken innehåller i såfall bra med kalium.
#7 - 23 januari 2003 21:40
Kalium får du knappast ur lerkulor. Ett välbalancerat preparat är tropcas mastergrow. Men om du vill tillsätta enbart kalium så kan du köpa k2so4 kaliumsulfat och ha i. Men var försiktig med doceringen. Det krävs ca en halv tesked per 100 liter i ett mycket välplanterat akvarium där kalium brist är ett faktum. Rötterna tar upp gödningen även om du inte har bottenvärme. Den flytande näringen är nog viktigare än bottengödning.
MVH
Magnus
#8 - 24 januari 2003 08:10
Jag håller helt och hållet med Tropfrog. TMG innehåller faktiskt kalium i form av K2SO4, så den hjälper dig helt klart med kaliumbristen.

Och ang. bottenvärme så tror många att värmen gör bottengödningen effektivare, när det är tvärtom. Bottenvärmen får det näringsrika bottenvattnet att stiga upp i vattenkolumnen i hög (för hög?) takt vilket således leder till vattengödning (och urlakning av bottnen?), vilket i sin tur leder till bättre tillväxt då näringsupptaget via bladen är mycket energieffektivt eftersom näringen kommer direkt till det ställe där växterna bildar ny biomassa vilket till slut påvisar att vattengödning är bättre än bottengödning för de vattenväxter med tunna blad. Dom med tjockare blad litar ofta mycket på upptaget via rötterna (Anubias, Echinodorus, Cryptocoryne etc), det är ofta sumpväxter som kan leva både ovanför och under vatten.
#9 - 24 januari 2003 10:02
Tack så mycket för all hjälp! Den här sidan är en outtömlig källa till visdom.

Det blir till att beställa från en viss välsorterad nätaffär...

Det är så man önskar att alla som arbetar i zoohandeln satt lika mycket vid det här forumet som jag. Många skulle nog få betydligt klokare råd, och därmed lyckas bättre med sitt akvarium. Vi nybörjare litar alldeles för blint på "fackmännen".

//Karin
#10 - 24 januari 2003 17:17
Hej! Jag har börjat göda med TMG och idag var andra gången jag tillförde en halv dos. Redan för flera dagar sen såg jag skillnad på växterna. Där det var vit nyväxt är det nu grönt igen och alla växter ser friska och fräscha ut. Det var verkligen värt pengarna den där flaskan!

Vänligen

*~~~CL~~~*
#11 - 25 januari 2003 00:04
finns det någon nätbutik som man kan beställa TMG från ? har mina... problem med en av akv. affärerna i sthlm...

/Stefan
#12 - 25 januari 2003 13:24
Hej Stefan!

Du kan prova www.hjortgatanszoo.se eller www.akvariekallaren.nu.

Obs! Utanför ämnet:
Är inte heller helt nöjd med affärenrna här i Sthlm. Går oftast till odenplan zoo då de ligger närmast. Har du något tips på något bättre ställe?

//Karin
#13 - 28 januari 2003 07:56
Hej Karin !

Hmm inga direkt att rekommendera.. vet vilken jag inte ska rekommendera iallafall... *kan bli hackad på för detta men va ... man lever bara en gång* skulle inte rekommendera Akvarie Lagret Abrahamsberg...

Tack för sidorna

/Stefan











Annons