Nej, jag tror faktiskt inte det. Jag har fuckat up min botten en gång och det var lögn i h-e att få fart på eländet med CO2, PMDD och skapligt med ljus. Det verkar som det belastar för mycket helt enkelt - månad efter månad. Exakt vad som hände har jag inte en susning om men jag är helt säker på att jag skulle få fart på växterna och slagit ihjäl algerna ganska snart om karet varit helt utan (det sjuka) bottensedimentet.
Men jag är nästan säker på det. Jag har också BTDT vad gäller döda botten/filter. Varför tror du Barr föreslår lite torv på botten? Mycket bättre att ha lite "kolhydrater" för bakterier i form av torv
eller lite gammal bottengoja än att köra sterilt. Tricket är bara att minska på DOC:en.
För de oinvigda snackar jag/vi om DOC (Dissolved Organic Contents, eller "löst organisk materia"). DOC är för det mesta av godo, och det är först när det blir lite väl mycket av den som saker börjar gå snett. DOC:en är alltså det som brukar samlas på botten: fallna växtblad, fiskskit, ouppäten fiskmat (och i förekommande fall - död fisk). Allt detta organiska material är inte tillgänglig för växterna, utan belastar bara systemet. Det är först när det bryts ner av bakterierna till dess inorganiska beståndsdelar och vi får kalium, fosfat, nitrat m.m. som exempelvis död fisk eller ett gammalt växtblad blir direkt tillgängliga för växterna. Bakterienedbrytningen är dock långsam, varför framförallt vi med lite starkare ljus och koldioxidgödning (och de med nystartade kar) tillsätter PMDD - just för att få tillgång till de för växterna ack så viktiga näringsämnen direkt, utan att behöva vänta tills bakterierna orkat tugga sig igenom fiskbajset.
Men när det väl blir så pass mycket skit på bottnet att bakterierna i bottnet/filtret inte hinner med att bryta ned allting - exempelvis på grund av en väldig övermatning, många döda fiskar på bottnet eller att bakterierna dog efter fiskmedicinering - då uppkommer det diverse otrevliga nitritspikar, ammoniumförgiftning, syrebrist osv. Detta triggar alger och får växterna att tyna bort, eftersom förhållanderna är så pass skiftande medan växter vill ha stabilitet. För att komma ur den här onda cirkeln (när man väl hamnat där) behöver man göra följande:
1. Slamsuga akvariebottnet ordentligt.
2. Tvätta filtret.
3. Byta så mycket vatten man kan strax efteråt.
4. Börja tillsätta Nitrivec/annan bakteriekultur dagligen under någon vecka.
5. Fortsätta byta lite vatten 1-2 gånger i veckan (kör man low-tech byter man vatten lämpligen när belysningen släcks för dagen).
6. Dosera upp pmdd-nivåerna.
7. Se till att man verkligen har gott om växterna.
8. Mata fiskarna riktigt försiktigt.
Även om man slamsuger bottnet noggrant så kommer det ändå att finnas kvar lite DOC mellan sandkornen - perfekt med snabba kollisar till de bakterier som man släpper i med Nitrivec! Då behöver man ju ingen torv heller, och bakteriekulturen kommer igång snabbare än i ett helt rentvättat botten.
Att slamsuga och tvätta filtret är enligt min uppfattning mycket lättare än att starta om hela karet (riva ut växterna, ta ut fiskarna, vattnet och gruset, tvätta gruset i hinkar, bära och kånka på allting, massa vatten överallt, sedan återställa allting tillbaka i akvariet - usch!).
Två länkar om DOC:
http://fins.actwin.com/aquatic-plants/month.200312/msg00624.html
http://www.defblog.se/month/2004/3.html