Växter med rötterna i vatten och resten ovanför?

#1 - 5 juli 2006 08:52
Tänkte försöka göra en liten grej av ett gammalt terrarium med "akvariedel" i botten. Terrariumet är i glas med ventialtion på sidorna (högst upp).

Vilka växter klarar att ha rötterna i vatten och resten ovanför ytan? Tänkte på "fredskalla" (osäker på namnet där..), hörde ngn gång att den skulle klara det. Men det finns väl fler?

Tipsa gärna med bild om det är möjligt!

/Erik
#2 - 5 juli 2006 09:05
Anubias har jag för mig funkar både som vatten växt och sumpväxt.
#3 - 5 juli 2006 09:30
Echinodorus och Anubias låter som klockrena tips eftersom du sen kan sälja dom till akvarister 8)
Kjell Fohrman
Administrator
#4 - 5 juli 2006 09:33
Jag har använt fredskalla på det viset några gånger http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=221&Itemid=103 men även om de har överlevt på det viset i väldigt många månader så har det i längden inte funkat så bra utan växterna har så småningom börjat tyna bort.

Istället fungerade Echinodorus palaefolius bättre på detta sätt http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=66

Annars kan man ju plantera växten vid sidan av och sedan låta rötterna ramla ner i akvariet - växter som funkar bra på detta sätt är bl.a. [FONT=Arial]Monstera deliciosa, div. Ficusar samt Philodendron slandens[/FONT]
#5 - 5 juli 2006 09:35


Jag har använt fredskalla på det viset några gånger http://www.zoopet.com/index.php?option=com_content&task=view&id=221&Itemid=103 men även om de har överlevt på det viset i väldigt många månader så har det i längden inte funkat så bra utan växterna har så småningom börjat tyna bort.


PMDD till undsättning ;) En så aggressiv snabbväxare som Fredskalla gör slut på näring på ett kick.
Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 5 juli 2006 09:41
[quote=defdac]PMDD till undsättning ;) En så aggressiv snabbväxare som Fredskalla gör slut på näring på ett kick.[/quote]
Mycket möjligt att det är så - men "akvariet" var ju rätt litet (egentligen för litet) och innehöll rätt många guldfiskar (satt i realtion till akvariets storlek) så det fanns ju en hel del skit i vattnet (dvs näring) så det borde kanske ha räckt.
Men du har säkert rätt - det var säkert andra grejer än kväve och fosfat som saknades och jag användet definitivt inte någon extra växtnäring i dessa akvarium.
#7 - 5 juli 2006 10:13
Tack för svaren!

Jag funderar på att plantera några av växterna ovanför vattnet som du beskrev Kjell så det var bra tips även där!

Jag återkommer säkert med fler frågor när projektet kommit lite längre!


/Erik
#8 - 5 juli 2006 12:57
Listan på växter som kan växa hydroponiskt kan göras nästan hur lång som helst, och tipsen du fått är bland de bästa exemplen, andra bra exempel är Cryptocoryner, akvariemossor, Hemianthus, om du vill ha snygga växter som växer rimligt fort och är riktig hårdvaluta på föreningsauktioner. Glossostigma elatinoides växer så fort att det inte är roligt efter ett tag. De flesta "vanliga krukväxter" som trivs i terrariemiljö tenderar att fylla ut hela terrariet alldeles för fort. Om du hittar en "fönsterväxt" som du känner att du verklilgen vill ha så prova att ta en stickling och sätta den i grovt grus i syresatt vatten, alltså med cirkulation på vattnet så att rötterna får syresatt vatten, i princip alla växter kan växa så.
#9 - 5 juli 2006 14:31
jag har anubis, dracena, javaormbunke, javamossa i terrariet och det funkar fint











Annons