Nja livslängden är kort nämner du mina är nog inne på 10 året och dem är plockade utifrån så det kan jag inte hålla med om nästan att det är bättre att plocka själv än det man kan köpa det därimot har inte klarat sig värst länge.:)Sleaper skrev:Risken finns nog att du kan få med eventuella parasiter. Sen blir ju livslängden på växter som man tar utifrån relativt kort. Blir mera som en "snittblomma". Är knappast värt det alltså, om man inte vill "exprimentera".
Ingen fara men stämmer det att du ska ha det i Akvariumet??Lowa skrev:Är det någe problem om man skulle ta vattenväxter från en sjö eelr liknande, tänkte främst om det kan finnas parasiter eller annat skumt som kan följa med ner i akvariet och på något sätt vara skadligt för salamandrar eller fisk. diverse sjögräs, näckrosor osv.
Näckrosor får du nog köpa i affär för det är en hel historia att få upp dem ifrån det djupet som dem i regel ligger på;)Lowa skrev:nja mest en fundering på då man ska fixa en damm å sånt me kois. men funderade även på mina salamandrar, täntke mig nå näckrosblad som de kan klättra upp på. men de finns ju också som konstgjorda så det får väl bli det i så fall