Vattenskoterplågan

#1 - 30 juli 2008 09:21
Cyklade ut till en naturreservat vid havet för att låta min albylvita kropp möta sol och saltluft och låta själen få lyssna till vågkvalp.När jag lagt mig på klippan dundrade en vattenskoter förbi tätt på strandlinjen.Skotern försvann för ett ögonblick ur synhåll men inte från hörhåll.Hundratusenkronorsleksaken var strax tillbaka med sitt motorvrål och vattendunk.Föraren upprepade samma rutt fram och tillbaka mot sitt mål i ingenstans.Jag flydde efter en kvart.Varför skall förarens rätt att föra oväsen vara större en min rätt till ro?Vattenskotrar skall egentligen hålla sig i farleder och på stort avstånd från stranden men lagen tillämpas inte då den kan utgöra ett handelshinder(!) inom EU.
http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=410&a=433927
http://www.ystadsallehanda.se/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080727/YSTAD/421458049
“Bryr mig inte” var uttrycket.
<<<)^:>*
#2 - 3 augusti 2008 23:31
Vissa ungar har ett system som kallas för ''pappa betalar'' då får de allt de vill så åker de ut med deras dyra leksaker och fjortar runt. Tyvärr, de finns alltid där för att störa de som vill ha lite lugn o ro.
#3 - 6 augusti 2008 19:50
Aircut64 skrev:
Vissa ungar har ett system som kallas för ''pappa betalar'' då får de allt de vill så åker de ut med deras dyra leksaker och fjortar runt. Tyvärr, de finns alltid där för att störa de som vill ha lite lugn o ro.


Om det ändå bara var bortskämda småungar som betedde sig så här. jag tycker nog det är vanligare att det är pappa själv som är ute och gasar!
#4 - 15 augusti 2008 10:57
Vattenskoter är idiotiskt
Bilagor:
#5 - 16 augusti 2008 15:10
Fasst dom är ju jävligt skoj att köra med :D Ni borde testa hehe. Riktiga lekmaskiner [:-79]











Annons