Testade akvarievattnet nyss..:confused:
Har ju ingen aaaning om hur det ska vara, eller jo, det har jag väl. Men är så osäker på nivåerna.. Så här ser det ut just nu, akvariet har varit igång i 11 dagar nu om jag inte har räknat fel:)
NO3 - 20
NO2 - 0
GH - 0?
KH - 10
PH - 7,3 ?
Jag väntar på att Peder ska få hem en sån där väska med alla testerna i, just nu använder jag gubbsets teststickor och dropptestet för Nitritet. Gillar inte stickorna, tycker att det är svårt att läsa av dem, men de är behändiga om man vill göra en snabbkoll, tycker jag:)
Kan ju tillägga att jag fick ca 40% av gubbsets akvarievatten när jag startade upp mitt. Ganska många växter från start och några fiskar.
Nu går det för många fiskar i akvariet anser jag men det är inte mycket jag kan göra åt det just nu iallafall. Mitt akvarie blev en "slakhink" för alla fiskar som inte "fick plats" någon annan stans..[:o]
Men än så länge lever de och alla verkar friska och krya, ingen som står och trycker i något hörn eller kliar sig. Alla äter som de ska också, matar dock YTTERST lite varje dag:)
Ha en härlig dag!:D
