Varför vattenbyte?

#1 - 26 februari 2006 18:07
Varför bytar man vatten hela tiden?

Jag syftar till high-techakvarier där man använder CO2, PMDD och ganska stort filter (ytterfilter).

Vad är det man tillför genom att byta vatten egentligen?
Med hjälp av PMDD och CO2-tillförsel får man näringen som behövs och filtret renar vattnet, samt skapar en biologisk bakteriekultur. Syre fås genom ytcirkulation.

En bra sak med att byta vatten kan vara att näringsnivåerna aldrig blir mycket för höga om man göder för mycket. Genom att kontrollera dessa nivåer med jämna mellanrum är vattenbyte pga detta inte nödvändigt. Vad mer är vattenbyte bra för?

Jag är bara nyfiken, inte lat, och fortsätter gärna med vattenbyten en gång i veckan. ;)
#2 - 26 februari 2006 18:36
När jag körde hightec så bytte jag bara det vatten som var nödvändigt för att suga ut slam ur karet.
MVH
Magnus
#3 - 26 februari 2006 18:52
[quote=cactus]Genom att kontrollera dessa nivåer med jämna mellanrum är vattenbyte pga detta inte nödvändigt. Vad mer är vattenbyte bra för?

;)[/quote]

Hur skall du kolla nivåerna då? genom stickor eller dropptester?
Det blir svårt att avgöra vad som är tillgängligt för växterna och vad som är bundet, enklast är då att "nollställa" näringsnivåerna med 50% vattenbyte och dosera upp med PMDD till kända nivåer (EI).
#4 - 26 februari 2006 20:00
[quote=Tropfrog]När jag körde hightec så bytte jag bara det vatten som var nödvändigt för att suga ut slam ur karet.[/quote]

Du menar alltså att det egentligen inte är särskilt nödvändigt att byta vatten med avsikt att just byta vatten ?

[quote=Hawkmoon] Hur skall du kolla nivåerna då? genom stickor eller dropptester?
Det blir svårt att avgöra vad som är tillgängligt för växterna och vad som är bundet, enklast är då att "nollställa" näringsnivåerna med 50% vattenbyte och dosera upp med PMDD till kända nivåer (EI).[/quote]

Dropptester (JBL's). Att avgöra vad som är i tillgänglig form är kanske inte så lätt nej... det kan ju bli ett problem. Jag antar att dropptesterna inte mäter detta särskilt bra, utan bara den totala mängden av ämnet i vattnet.
Dock så bör väl testernas resultat vara hyffsat pålitliga, som man kan följa mer eller mindre.
#5 - 26 februari 2006 20:01
Ämnen som kan byggas upp utan vattenbyten är t ex sulfat/klorid/natrium/koppar/zink som inte tas upp i så stora mängder av växterna och som du inte kan mäta.
#6 - 27 februari 2006 03:37
[quote=cactus]Att avgöra vad som är i tillgänglig form är kanske inte så lätt nej... det kan ju bli ett problem. Jag antar att dropptesterna inte mäter detta särskilt bra, utan bara den totala mängden av ämnet i vattnet. [/quote]

problemet är att vissa ämnen kan finnas i flera former.
nitrat behöver till exempel bearbetas innan det blir nitrat växter kan ta upp men tester mäter båda varianterna.

även tester som kollar efter järn visar olika varianter som är mer eller mindre lättillgängliga för växter.
#7 - 27 februari 2006 10:40
Tack för svaren!

Jag antar att det är bäst att fortsätta med vattenbyten då...











Annons