Har du bra filter, mycket växter och ett stort kar med lite belastning så kan man givetvis dra ut på vattenbytena, men att hålla på att mäta... vem orkar;)
Nej. Jag menar inte att jag ska mäta varje gång. :) jag menar att jag ska mäta mig fram tilll hur mycket jag behöver byta. När jag väl kommit fram till det bör det räcka att mäta nån gång ibland så länge man inte introducerar ny fisk/växter osv.
Jag har ett akvarium med 2st jullar och 6st multisar på 120L. Det är en massa lek i det så där vill jag störa så lite som möjligt
Sen har jag ett 54L med ett gäng räkor.
50% i veckan känns onödigt för bägge. Hade varit smidigt att mäta sig fram till lagom mängd/intervall istället :)
Tror ni att det är ok med de andra ämnena förrutom nitrat om man byter mer/oftare än 30% var tredje vecka och sen mäter sig fram via nitritet hur ofta/mycket man ska byta?