Varför är vissa ägg vita?

#1 - 26 juli 2007 16:24
Hallojsan!
Första kullen med blåciklider är på G men undrar en sak varför är vissa ägg/rom vita?
#2 - 26 juli 2007 16:31
De är förmodligen obefruktade, och angripna av svamp. Se´n kanske även en del befruktade ägg kan få svampangrepp. Föräldrarna brukar plocka bort de ägg som är mögliga, för att det inte ska sprida sig till de friska äggen.
#3 - 26 juli 2007 17:22
ok, tack för svaret, nu vet jag varför föräldrarna fejar. Det är 3 dygn sen de la rom på en STOR yta (sten) Hur lång tid brukar det ta innan de flyttar dem? En fråga till vågar jag göra vattenbyte, är dags för det eller kommer jag störa dom då?
#4 - 27 juli 2007 00:04
Tror de ska gå bra=P Blåciklider är inte så lätt störda (= hade ett par av dom innan (=
#5 - 27 juli 2007 18:19
Äggen kläcks efter ca 3 dagar, och förmodligen beroende på hur mycket hot det finns i akvariet, så kan föräldrarna flytta runt ynglen några gånger, innan de är frisimmande. Du kan nog byta vatten försiktigt, men är det inte akut, så är det nog inte så nödvändigt heller.











Annons