Värde på Scalarer ?

#1 - 7 februari 2008 08:09
Hej !

Nu är det krig i 222:an. :)

Jag har från ett lekpar Slöjscalarer cirka 150 frisimmande yngel.

Det andra lekparet får nog frisimmande yngel om en dag eller två.
Väldigt stor romkaka, kanske 250-300 sprattlande små saker.

Nu är ju då frågan om man skall försöka driva upp några till säljstorlek.

Frågor.

Vad är de värde när de kan avyttras ?

1 kr / st ?
5 kr / st
10 kr / st
..
..

Vidare, vid vilket storlek är de "säljbara" ?

Som en enkrona i storlek ?

Som en femkrona i storlek ?

Större ?

Mindre ?
#2 - 7 februari 2008 10:11
Om jag drar upp dem till XL så får jag 50-60 kr/st i affären, men då ska de vara perfekta i kropp och fenor.

Kropp som en 5krona, tja då blir det ungefär 13kr/st.
#3 - 7 februari 2008 10:18
De flesta affärer är inte intresserade av 5-kronorstora scalarer, tänk efter själv vid vilken storlek du själv kan tänka dig att köpa scalarer och utgå från det.
#4 - 7 februari 2008 10:32
Guy Palm skrev:
De flesta affärer är inte intresserade av 5-kronorstora scalarer, tänk efter själv vid vilken storlek du själv kan tänka dig att köpa scalarer och utgå från det.



har sett flera affärer som har mindre än så i sina kar.

men man kanske skulle ringa runt och höra sig för.
#5 - 7 februari 2008 14:59
Nja....slöjscalarer är ju riktigt fina och är de färggranna så kan de gå för bra pris trots att de är svensonprivat odlade.

Kan tippa på att leverans kan ske vid cirka 3-4 cm i diameter enbart kroppen då.
Sen hänger det en del på fenorna..färgerna...
Men tippa på cirka 18-20kr/st för perfekta slöjscalarer i nämnda storlek eventuelt får du lägga till 5kr till beroende på vilken butik du ska sälja till.
Såg idag hur mycket Grizzly fick betala för 3cm diameters scalarer i koifärg från delang&ekman...20st 410kr
Så där har du ju egentligen en riktlinje.
DM brukar köpa in sina scalarer som är 5cm diameter för runt 24kr/st.

Hursom helst så gör ju affären ett påslag så när Dm säljer dem så gör de det för 49-69kr beroende på variant.
Hittills har jag inte sätt så många slöjscalarer på varken DM eller Grizzly.

Vet bara att Micke på Imazo tar hem scalarer väldigt billigt från norge bla.
#6 - 7 februari 2008 15:15
Vad är en slöjscalar??
Bilder nånstans?
#7 - 7 februari 2008 15:43
se te att dom växer sig stora och ta med dom på auktionen den 9-e mars ;)
#8 - 7 februari 2008 15:47
Whizzer skrev:
Vad är en slöjscalar??

Bilder nånstans?


Det är en framodlad variant med onaturligt långa fenor.

http://one8thmile.com/images/fwangelfish1161561005.jpg
#9 - 7 februari 2008 16:29
Micke_A skrev:
Det är en framodlad variant med onaturligt långa fenor.



http://one8thmile.com/images/fwangelfish1161561005.jpg


Vilka snyggisar!
#10 - 7 februari 2008 16:35
Tja, de normalfenade är snyggare tycker jag, och simmar bättre :) Det finns slöjscalarer med inte fullt så långa fenor, som fortfarande kan hålla dem upprätt, och de är ok.
#11 - 7 februari 2008 17:06
Kan

Micke_A skrev:
Tja, de normalfenade är snyggare tycker jag, och simmar bättre :) Det finns slöjscalarer med inte fullt så långa fenor, som fortfarande kan hålla dem upprätt, och de är ok.


Nämna att jag sålde ett par svartascalarer för tremånader sen till DM i norrköping.
Modell L...fick faktiskt 70kr/st för dem. de säljs idag för 89kr/st.
Detta för att Imazo inte hade några hemma just då.
Ringde själv å fråga dem.

Så om du ska sälja till exempel...DM eller annan kedja.
Kolla vilken leverantör de har av fisk.
Ring och fråga om de har just den varianten/arten som du ska sälja.
Har de inte det och det är en efterfrågad fisk så kan du få förbaskat bra betalt för några yngel:D

Ex. Skulle sälja mitt JD electric Blue lekpar(honan EB och hanen vanlig).
Fick telefonledes reda på att Delang&Ekman inte hade några EB hemma.
Vem levererar Delang&Ekman till??? GRIZZLY i norrköping.
Slutade med att jag sålde till Grizzly.
De hann bara sätta i påsen i ett större kar så var det en köpare framme.
Jag sålde paret för 350kr och de sålde fiskjävlarna för 500kr inom loppet av 10min knappa.
#12 - 7 februari 2008 19:50
Micke_A skrev:
Tja, de normalfenade är snyggare tycker jag, och simmar bättre :) Det finns slöjscalarer med inte fullt så långa fenor, som fortfarande kan hålla dem upprätt, och de är ok.



mina har kvar de normala färgerna, och fenorna är långa, dock ej så långa att de börjar sacka. de håller upp dom fint.

mina ser ut som Peruaner med kanske 25% längre fenor.
#13 - 8 februari 2008 11:01
Micke_A skrev:
Tja, de normalfenade är snyggare tycker jag, och simmar bättre :) Det finns slöjscalarer med inte fullt så långa fenor, som fortfarande kan hålla dem upprätt, och de är ok.


Det är nog sant.. samma fenomen som hos svärdbärarna.. eller om det var molly/platysarna?? skitsamma..
#14 - 8 februari 2008 14:55
Mjo...scalarer som inte har fenorna uppräta är ju inte så snyggt.
Det är ju deras fenor i upprätt tillstånd som gett dem dess namn.
#15 - 8 februari 2008 15:34
firefox75 skrev:
Mjo...scalarer som inte har fenorna uppräta är ju inte så snyggt.

Det är ju deras fenor i upprätt tillstånd som gett dem dess namn.


Scalare har jag för mig betyder steg, eller stege, och jag har för mig att det syftar på scalarens ränder, som påminner om pinnarna på en stege. Har fattat det så i alla fall. Namnet Pterophyllum tror jag syftar på de vingliknande fenorna (Ptero), och förmodligen har phyllum nå´t med löv att göra, och syftar nog i så fall på fiskens form.
#16 - 9 februari 2008 09:50
Hur som helst så är vad jag fattat även slöjscalarer förkommande i naturen också...så det verkar inte vara någon framodlad variant...
Ptero= vingfen:D
så egentligen skulle jag väl vilja ha slöjvarianten till Pterophyllum Longfin scalar.
#17 - 9 februari 2008 11:07
Nja, den genen som ger slöjfenorna finns nog inte i naturen, ungefär som att det inte finns nå´t vilt kattdjur som är genetiskt lång/semilånghårigt, även om det finns de som ser lite lurviga ut. Vissa vilda scalarer kanske kan ha ovanligt höga fenor, men med normala stjärtfenor, genetiskt sett är de nog inga slöjscalarer. De slöjscalarer vi har akvarier skulle nog ha svårt att klara sig i naturen, de är för långsamma och klumpiga, och de skulle nog få fenorna söndertrasade hela tiden. Ptero betyder vinge, har jag för mig.
#18 - 9 februari 2008 17:58
Kalla mig galen men jag trode alltid att semilånghåriga katers hårgen är just naturlig till skillnad från vanliga långhåriga. Den tillhör ju katter som kommer från kallare klimat och de kan ju ta hand om sin egen päls t.ex.

Ursäkta O:T.
#19 - 9 februari 2008 18:23
[quote='[lum];1090157']Kalla mig galen men jag trode alltid att semilånghåriga katers hårgen är just naturlig till skillnad från vanliga långhåriga. Den tillhör ju katter som kommer från kallare klimat och de kan ju ta hand om sin egen päls t.ex.

Ursäkta O:T.[/quote]

Ja, det finns som sagt vilda kattdjur som ser lite långhåriga och lurviga ut, men om jag fattat rätt så är de ändå genetiskt korthåriga. Semilånghårsgenen, som finns hos t.ex Norsk skogskatt, Maine Coon, Angora, Birma, och så vidare, är en framavlad mutation, om jag minns rätt.

Men för att återgå till fiskarna (får bara skit annars), så är slöjgenen på fiskar nog enbart nå´t som förekommer i akvarier, då de långa fenorna är handikappande för fisken, vilket skulle göra dem till lätta byten i naturen. Se´n finns det nog, precis som med kattdjuren, fiskar som även naturligt har rätt långa fenor, men då är de anpassade till det. Men en fisk med onaturligt släpande fenor kan man nog vara rätt säker på är framavlad, särskilt om det finns exemplar av samma art med mer normallånga fenor, som t.ex scalarer, zebrafiskar, praktbarber, och så. Även slöjkampfisken är troligtvis framavlad, jag har för mig att Betta imbellis har påståtts vara vildformen av Betta splendens, om det stämmer ska jag inte svära på.











Annons