Beror lite på vilken dag man är där, men tropakvariefiskimport har en hel del växter om man är där på rätt dag :)
Sen var det rätt länge sen jag var där, men godhems zoo hade i alla fall då en del lite mer ovanliga växter, kanske mest mossor och "nanoväxter" etc dock. Flera riktigt fina växtkar där med.
Besöker väldigt sällan akvarieaffärer men det sas i alla fall att Djurmagazinet vid Torpavallen skulle satsa en del på växter så det kan kanske vara värt att kolla upp.
[QUOTE=Kjell Fohrman;1704463]Besöker väldigt sällan akvarieaffärer men det sas i alla fall att Djurmagazinet vid Torpavallen skulle satsa en del på växter så det kan kanske vara värt att kolla upp.[/QUOTE]
[QUOTE=Rebah;1704462]Beror lite på vilken dag man är där, men tropakvariefiskimport har en hel del växter om man är där på rätt dag :)
Sen var det rätt länge sen jag var där, men godhems zoo hade i alla fall då en del lite mer ovanliga växter, kanske mest mossor och "nanoväxter" etc dock. Flera riktigt fina växtkar där med.[/QUOTE]
Hornbach har en del som sagt ifall man kommer på rätt dag samt har rätt hyggliga priser.
Men Godhems zoo som nämndes tidigare har ju lite mer "seriösa" växter för scapers och ett bra utbud.
Var på Godhems idag så nu är det febril aktivitet här hemma. Tack för tipset. Stort utbud och bra kompetens. Åtminstone vad jag kunna avgöra [emoji6]. Fiskar hade den knappt utan all fokus låg på just växter.
[QUOTE=Marten88;1704629]Godhems är som sagt bra på nano, växter och mindre fiskar, de har tröttnat på att sälja stora fiskar till små akvarium.
// Johan[/QUOTE]
Hur ligger prisnivån på växter?
Christer5
#17 - 28 augusti 2014 12:59
Dom försöker ha priser som hos andra butiker,men vad jag har sett inga extraerbjudande.Men jag kan ha fel då jag inte är där så ofta. Dom köper från Tropica via Imazo så det är bra kvalitet.Var där idag och köpte fryst fiskmat.