Vad ser detta ut som?

#1 - 16 maj 2004 23:04
I mitt 54 liters akvarium har jag ett fåtal sådana här räkor. Deras kompisar(från samma akvarium i samma affär) är vanliga genomskinliga amano räkor. Men dessa ändrar färg. De kan vara nästan svarta(förutom den beiga ryggranden), vid vattenbyten med kallt vatten blir de klarröda och när jag flyttade akvarierna så härmande de växterna de gömde sig i och var klargröna. De är ca 4-5 cm långa. Finns det fler som har såna här räkor? Finns det någon som vet vad det är?

http://www.janitasdesign.com/softspot/fotoalbum/Farg_rakor.JPG

/Mona
#2 - 16 maj 2004 23:13
Ja och nej. Jag har själv två såna räkor: http://mikes-machine.mine.nu/name_that_neocaridina.htm
...och har fått veta att de går inte att säkert artbestämma. Troligen rör det sig om den här arten: http://www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=226

Mina räkor har f.ö. varit mörkblå, röda och beige. Inte gröna än, men det kommer väl.
#3 - 17 maj 2004 18:28
Var har ni hittat dessa spännande vattendjur?
#4 - 17 maj 2004 18:46
Undrar jag också. Jag har bara sett amano-räkorna och de är väldigt vanliga...
#5 - 17 maj 2004 19:06
Jag köpte mina på ZooAB på Center Syd i Löddeköpinge(Skåne). Jag tror inte längre att de har dem kvar eller att de var medvetna om att de hade dem, de var som sagt i ett akvarie tillsammans med Amanoräkor och höll sig då i nästan samma färg som dem.

/Mona
#6 - 17 maj 2004 19:39
Lustigt att du säger det - mina är beige när de går tillsammans med amanos, och röda (mest) när de är ensamma.
#7 - 31 maj 2004 15:45
Ursprungligen skickat av Mona

Jag köpte mina på ZooAB på Center Syd i Löddeköpinge(Skåne). Jag tror inte längre att de har dem kvar eller att de var medvetna om att de hade dem, de var som sagt i ett akvarie tillsammans med Amanoräkor och höll sig då i nästan samma färg som dem.



Nu har de dem inne igen. Man kan se skillnaden mellan dem och Japonican iom att Japonican har svarta ögon. De har också fått in jättesöta pygmé pansarmalar.

/Mona











Annons