Arkiverad tråd – read-only.
Har ett par skalare och 9 sorgmanteltetror gåendes i mitt 240 l + två malar. Det ser så himla tomt ut, vad kan man mer ha för trevliga fiskar däri?
Fler sorgmantlar vill jag inte ha då dem dels är lite smågriniga av sig och desutom tappar dem färgen och blir rätt fula nu när de börjar bli äldre.
Någon annan trevlig tetra kanske?
Svart fantom, röd fantom, briljant, colombia, citron och rosen tetra är bara några exempel på högryggade tetror.. :)
Ja, de är alla fina på sitt sätt. Är lite trött på tetror bara, vill upptäcka någon ny fisk. Gärna någon ciklid, ingen labyrintfisk eller levandefödare då jag i princip bara haft sådana genom åren.
Ett par nyckelhåls eller kurv ciklider kanske? :)
Är väldigt fäst vid mina skalare, kanske Kan man skaffa ett par till av dem?
Nä, det gamla paret skulle med all sannolikhet mobba sönder det nya..
Jag skulle säga att det är omöjligt, det kanske hade kunnat gå om du börjat med två par, har mycket växter och möjligheter att leka på var sidan om burken typ.. :P
Thorichthys ellioti eller Thorichthys meeki kanske? blir lite lagom stora och är färgglada och mycket fart i dom. annars nån apistogamma kanske?
varför inte:
Scalarer i mitten
Dvärgciklider, ex bolivianer 4-6 st, på botten,
Bite bilbukar på toppen, kanske 8-12 st
Klockrent snyggt SA-kar
.
Annars nån barb, kopparbarb eller guldbarb kanske?
Annars nån barb, kopparbarb eller guldbarb kanske?
asiater med sydamerikaner.......njau....
.